Her Myom Ameliyat Edilmeli midir?

Hangi konuda olursa olsun myom ameliyatı kararı verildiğinde bu görüşü ikinci bir doktorla tartışmaktan çekinmeyiniz. Ameliyat önemli bir karardır ve hiç bir ameliyat sıradan ve basit değildir. Myomlar çok sık görülen ve genellikle gereksiz olarak ameliyat edilen sorunlardandır. Myomların ameliyatına ve hangi ameliyatın yapılacağına karar verirken hastanın yaşı, çocuk isteyip istemediği, şikayetleri gibi bir çok faktör gözönüne alınmalıdır.

Üreme çağını tamamlamış ve menopoza yaklaşmış bir kadında myom tek başına çıkarılabileceği gibi (Myomektomi), miyomla birlikte rahim dokusu alınabilir (Histerektomi). Üreme çağındaki çocuk isteyen kadınlrada rahim içine doğru büyüyen submüköz miyomlar büyüklüğüne bakılmakzısın çıkarılmalıdır ve bu işlem tercihen histeroskopi adı verilen kapalı ameliyatla yapılmalıdır.

Rahimde kas dokusu içinde (İntramural myom) ve rahim dışına doğru büyüyen (subseröz myom) miyomlar herhangib bir sorun ya da şikayet yaratmıyorsa 6-12 aylık periyotlarla izlenebilir, ya da laparoskopi dediğimiz kapalı yöntemle ya da açık ameliyatla myomektomi dediğimiz bir ameliyatla rahim korunarak çıkarılabilir.

Çetin Emeç Bulv. 1065. Cd. No: 2/A Öveçler / Ankara

Telefon

Telefon

(0312) 472 33 34

E-mail

E-mail

info@ankaratupbebek.com.tr

Randevu Formu

Randevu Formu

Online Randevu