10. Hafta Gebelik

Annenin Durumu

Bebeğin boyu: 4-5 santim
Bebeğin ağırlığı: 5-6 gram

Bu dönemde hafifçe kilo almaya başlamış olabilirsiniz. Bir yandan bebeğin kendisi ve rahimdeki diğer oluşumlar, bir yandan vücudunuzda dolaşan kanın hacmi artmaya devam etmektedir.

Doktorunuzun tespit etiği özel bir durum (düşük tehdidi gibi) olmadıkça günlük aktivitenizi sürdürmeniz ve düzenli yürüyüş yapmanız faydalı olur. Olanaklarınız elveriyorsa gebelikte yapılabilen sporlar (yüzme, pilates, yoga) ile ilgili bir programa kaydolun. Eğer masa başı bir işte çalışıyorsanız, saat başı sandalyenizden kalkıp kısa da olsa birkaç adım atın. Bu faaliyetleriniz artan kan hacminin damarlarınızda hareketsiz kalmasını önleyecektir.

Bebeğin Durumu

Bu hafta bebeğin böbrekleri ve barsakları çalışmaya başlayacaktır. Bebek içerisinde yüzdüğü amniyon sıvısını yutar ve bu sıvı barsaklardan emilerek kana karışır. Kandan böbreklere gelir ve orada idrar olarak süzülüp tekrar amniyon sıvısına karışır. Bebeğin bu dönemde ürettiği idrar zararsızdır. Çünkü zararlı metabolizma atıkları plasenta yolu ile anneye taşınmakta ve anne tarafından atılmaktadır. Bu hafta karaciğerde de kan üretimi başlar. Beyin elektriksel aktivitesi ölçülebilecek kadar gelişmiştir. Aynı zamanda cinsel organlar da farklılaşmaya başlamışlardır. Ancak henüz ultrasound ile cinsiyetin tespit edilebilmesi için erkendir.

Çetin Emeç Bulv. 1065. Cd. No: 2/A Öveçler / Ankara

Telefon

Telefon

(0312) 472 33 34

E-mail

E-mail

info@ankaratupbebek.com.tr

Randevu Formu

Randevu Formu

Online Randevu