12. Hafta Gebelik

Annenin Durumu

Bebeğin boyu: 7 santimetre
Bebeğin ağırlığı: 10 gram

Bu haftada rahim yavaş yavaş yukarı doğru pozisyon değiştirmeye başlar ve mesane üzerindeki baskı azalır. Bu nedenle bir yandan karnınızın öne doğru büyümeye başladığını, bir yandan da sık idrara çıkma ihtiyacınızın azaldığını fark edebilirsiniz.

Artık karnınız büyümeye başladığına göre, cildinizde gerilmelere bağlı çatlakların olmasından endişe ediyor olabilirsiniz. Bu konuda yapılan çalışmalarda, ciltteki çatlamaların büyük ölçüde genetik yatkınlığa bağlı olduğu ve dışarıdan yapılan müdahalelerin pek fazla sonucu değiştirmediği kabul edilmektedir. Yine de bazı kozmetik yumuşatıcılar kullanmak isterseniz, bu ürünün gebelikte güvenli olduğundan emin olunuz.

Bebeğin Durumu

Bebeğin el ve ayak parmakları, tırnakları ve kan damarları belirgin bir biçimde seçilebilir.  Aynı zamanda içeride barsaklar, gırtlak yapısı ve ses telleri, pankreas ve karaciğer, endokrin bezleri gibi yapılar da tamamlanmaktadır.

Sinir sistemi de gelişmelerine paralel olarak ilgili dokulara sinir lifleri göndererek onların uyarılmalarını sağlar. Bu sayede kurulan refleks ağlarıyla organların çalışmaları düzen ve garanti altına alınmış olur. Refleksler devreye girdiğine göre bebek artık parmaklarını emebilir, yutkunabilir, ağzını açıp kapayabilir, hatta hıçkırabilir..

Cinsel organlar da oldukça gelişmişlerdir ve iyi bir pozisyon denk gelirse bu haftalarda ultrasound ile cinsiyeti saptanabilir. Ama yine de bu haftalarda yanıltıcı olabilir. Sonraki haftalarda daha kesin bir biçimde gözlenebilir.

Çetin Emeç Bulv. 1065. Cd. No: 2/A Öveçler / Ankara

Telefon

Telefon

(0312) 472 33 34

E-mail

E-mail

info@ankaratupbebek.com.tr

Randevu Formu

Randevu Formu

Online Randevu