14. Hafta Gebelik

Annenin Durumu

Bebeğin boyu: 10 santimetre
Bebeğin ağırlığı: 40 gram

İlk üç ayı geride bıraktınız, tebrikler! Bunun önemi, ilk üç ay gebelik kayıplarının (düşüklerin) en çok görüldüğü dönemdir. Bu riskiniz büyük ölçüde azalmış, bebek yerine daha “sağlam” yerleşmiş demektir. İkinci olarak, ilk dönemdeki günlük hayat konforunuzu etkileyen bulantı, halsizlik, uyku hali gibi birçok belirtinin azaldığını görebilirsiniz.

Bu, ikinci dönemde bedeninizin gebe olmakla ilgili birçok uyum mekanizmasının yardımıyla normalleşmesi anlamına gelir.  Üç ay sürecek bu ikinci dönem, gebeliğinizin en rahat dönemi  olarak kabul edilir. İçeride gebeliğin neden olduğu belirtiler azalırken, dışarıdan giderek görünür hale gelmeye başlar. Geçen üç ayda ertelediğiniz bir çok şeyi bu dönemde tekrar gündeminize alabilirsiniz. Özellikle spor yapmak gebeliğin son evrelerini rahat geçirmeniz açısından önemlidir. 

Bebeğin Durumu

Bebek açısından da bu hafta önemli bir dönüm noktasıdır. Her şeyden önce, artık doku ve organların oluştuğu, geliştiği devre tamamlanmıştır. Bu haftada bebek tam bir insan yapısındadır. Bundan sonra en büyük değişiklik, hızla kütlesinin artması olacaktır. Ağırlığı boyuna göre daha çok artacaktır. Plasentasyon yoluyla anneden besin ve oksijen alış verişi yapmasına rağmen, tüm yaşamsal organları giderek artan oranda faaliyet göstermektedir. Hareketleri ve refleksleri olan bu bebek, artık dışarıdan gelen etkilere tepki verebilen, aynı zamanda kendisi ve çevresiyle ilgili ortamı “öğrenmeye başlayan” bir beyine sahiptir.

Çetin Emeç Bulv. 1065. Cd. No: 2/A Öveçler / Ankara

Telefon

Telefon

(0312) 472 33 34

E-mail

E-mail

info@ankaratupbebek.com.tr

Randevu Formu

Randevu Formu

Online Randevu