15. Hafta Gebelik

Annenin Durumu

Bebeğin boyu: 12 santimetre
Bebeğin ağırlığı: 70 gram

Mide yanmalarınız mı olmaya başladı? Bu durum progesteron hormonunun düz kaslarda gevşemeye neden olmasındandır. Mide çıkışını tutan kaslar gevşeyeceğinden, yemek borusuna kaçak olacaktır. Aynı biçimde, barsaklarda bulunan düz kaslar gevşediğinde kabızlık ve bunun da etkisiyle hemoroid gibi istenmeyen durumlar gelişebilir. Hemoroid (ve bazı bölgelerde cildinizin üzerinde fark edebileceğiniz damar genişlemeleri) artmış kan volümünüz ile ilgilidir.

Tüm bunları önlemek için beslenme ve günlük aktivitenize dikat etmeniz çoğu kez yeterlidir. Bol su içmeniz, lifli gıdalarla beslenmeniz, az ve sık yemek yemeniz, tuvalet ihtiyacınızı ertelememeniz, yürüyüş vb. sportif etkinliğinizi sürdürmeniz bu konuda size yardımcı olacaktır. Buna rağmen devam eden şikayetlerinizde her zamanki gibi doktorunuzun önerilerine kulak vermeniz yerinde olacaktır.

Bebeğin Durumu

Bu haftalarda özellikle kas iskelet sisteminde dikkati çeken gelişmeler gözlenir. Henüz anne pek hissetmede de bebek oldukça hareketlidir. Adeta gelişen organ ve yapılarını deniyor gibidir. Saydam ve narin cildin üzerinde tüyler çıkmaya başlar. Bu tüyler daha sonra (doğumdan önce) döküleceklerdir.

Doğru pozisyonda olursa bebeğin cinsiyeti bu haftadan itibaren ultrasound ile net olarak görülebilir. Ama bazen uygun bir pozisyon yakalanamayabilir ve bu durumda (özellikle kız bebeklerde) ileri haftalara kadar cinsiyet tayini yapmak zor olabilir.

Çetin Emeç Bulv. 1065. Cd. No: 2/A Öveçler / Ankara

Telefon

Telefon

(0312) 472 33 34

E-mail

E-mail

info@ankaratupbebek.com.tr

Randevu Formu

Randevu Formu

Online Randevu