16. Hafta Gebelik

Annenin Durumu

Bebeğin boyu: 15 santimetre
Bebeğin ağırlığı: 100 gram

Bu hafta ve önümüzdeki birkaç hafta üçlü test diye anılan genetik araştırmanın yapılacağı ideal zamandır. Bu testle özellikle en sık görülen genetik bozukluklardan trizomi 21 (Down sendromu), trizomi 18 ve nöral tüp defektleri bakımından bebeğin ne kadar riskli olduğu söylenir. Bu test, alınan kan örneğinde, β-HCG, alfa feto protein (AFP) ve serbest (bağlanmamış, unkonjuge) estriol (uE3) seviyelerine bakarak, yukarıda anılan hastalıklar bakımından bir değerlendirme yapar.

Bu değerlendirme “hastalık var ya da yok” biçiminde bir sonuç olmayıp, hastalığın bebekte ortaya çıkma ihtimalini ortaya koyar. Eğer bu testle ortaya çıkan ihtimal belli bir değerin üzerindeyse, o zaman kesin tanı için biraz daha zahmetli bir test olan amniyon sıvısından yapılan araştırma için amniyosentez işlemine başvurulur.

Bebeğin Durumu

Bebekte topyekün büyüme devam ederken, göze çarpan en önemli gelişme, sinirlerin miyelinize olmaya başlamasıdır. Miyelin, sinirlerin etrafını sararak sinir iletiminin çok hızlı yapılmasını sağlar. Böylece bebeğin beyniyle vücudu arasındaki iletişim hızlanmış olur. Bu gelişmeye paralel olarak el ve ayak hareketleri de artarak devam etmektedir. Bu haftanın sonunda gözler ve kulaklar da nihai yerlerine gelmişlerdir.

Çetin Emeç Bulv. 1065. Cd. No: 2/A Öveçler / Ankara

Telefon

Telefon

(0312) 472 33 34

E-mail

E-mail

info@ankaratupbebek.com.tr

Randevu Formu

Randevu Formu

Online Randevu