20. Hafta Gebelik

Annenin Durumu

Bebeğin boyu: 25 santimetre
Bebeğin ağırlığı: 300 gram

Gebelik sürecinde yolu yarıladınız. Tebrikler!.. Bu dönemden itibaren doğuma kadar karın çevrenizin ölçümü kalçanızdan daha geniş olacaktır. Bebeğinizin hareketlerini bundan böyle daha net hissedebilirsiniz. Bebek en az yarım saatte bir hareket eder ancak siz bunların hepsini fark edemeyebilirsiniz.

Eğer bebeğinizi bu haftada elinize alabilseydiniz yaklaşık olarak bu resimde görülen bir orana sahip olduğunu görürdünüz. (resimdeki bebek aslına uygun yapılmış bir makettir).

Bebeğin Durumu

Bu haftada bebekte dikkati çeken en önemli gelişme, kız bebeğin kendi yumurtalarını oluşturma sürecini tamamlamasıdır. 4-6 milyon kadar yumurta hazır hale gelerek beklemeye geçer. Zamanı geldiğinde (ergenlikten itibaren) her ay gruplar halinde olgunlaşıp aralarından birer tanesi rahime atılacaktır. Anneden ve babadan alınan genetik özelliklerin, bu kadar erken bir evrede korunmaya alınması ve deyim yerindeyse “dondurularak saklanması” yaşamın bundan sonraki dönemlerinde bebeğin (kız çocuğun, genç kızın, kadının..) taşıdığı genetik yapıyı çeşitli fiziksel ve kimyasal örseleyici etkilere karşı dayanıklı kılar. Bu da neslimizi korumanın eşsiz bir formülüdür.

Aynı dönemde erkek bebeğin yumurtalıkları da (testis) karın boşluğundan skrotuma (torbalara) doğru inmeye başlar.

Çetin Emeç Bulv. 1065. Cd. No: 2/A Öveçler / Ankara

Telefon

Telefon

(0312) 472 33 34

E-mail

E-mail

info@ankaratupbebek.com.tr

Randevu Formu

Randevu Formu

Online Randevu