21. Hafta Gebelik

Annenin Durumu

Rahim yukarıya doğru büyüdüğü için diyaframınıza baskı oluşturmaya başlayacaktır. Önceden rahatlıkla yapabildiğiniz fiziksel aktiviteleri yaparken nefes nefese kalabilirsiniz. Bu kısmen artmış vücut ağırlığına ve kan volümüne bağlıdır. Kısmen de diyaframın rahatça genişleyeceği yerin daralmış olmasına bağlıdır. Bununla beraber, gebelikteki tansiyon yükselmesiyle birlikte seyreden daha nadir birtakım problemler de bu şikayete yol açabileceğinden, artık tansiyonunuzu da hiç değilse haftada bir düzenli kontrol ettirmenizde fayda vardır.

Bebeğin Durumu

Ne kadar erken görünüyorsa da bu haftada bebeğin çevresinden ve dış dünyadan gelen uyarıları algılaması için yeterince gelişmiş bir sinir sistemi vardır. Bu uyarılara bir süre sonra tepki de vermeye başladığını fark etmeniz sizin için oldukça heyecan verici bir keşif olacaktır.

Bu haftada bebeğin duyularıyla birlikte kasları da (özellikle kalp kası) güçlenmeye başlar. Rahim içerisinde durmaksızın yaptığı hareketler onun doğduktan sonra yaşama tutunmasını sağlayacak kas yeteneklerini geliştirmek için yaptığı antremanlardır.

Çetin Emeç Bulv. 1065. Cd. No: 2/A Öveçler / Ankara

Telefon

Telefon

(0312) 472 33 34

E-mail

E-mail

info@ankaratupbebek.com.tr

Randevu Formu

Randevu Formu

Online Randevu