22. Hafta Gebelik

Annenin Durumu

Bebeğin boyu: 29 santimetre

Bebeğin ağırlığı: 470 gram

Ağırlık artışına ve eklemlerin gevşemesine bağlı olarak değişen vücut dengenizi bu haftalarda daha iyi kontrol etmeniz gerekecektir. Yüksek topuklu ve hiç topuksuz ayakkabılar yerine kısa topuklu ortopedik ayakkabıları tercih etmeniz yerinde olur.

Gebelikte yukarıdaki nedenlerle düşmeler sık görülür. Bu nedenle özellikle banyo gibi kaygan zeminlerde daha dikkatli hareket etmenizde fayda vardır. Otururken ve yatarken de belinizin boşluğunu destekleyecek minderler kullanmanız bel ağrılarınızın oluşmasını azaltabilir.

Bebeğin Durumu

Bebeğiniz artık sizi duyabilir!.. Ses frekanslarını ayırt edebilir ve iyi/kötü diye değerlendirebilir.  Çünkü bu haftada kulak ve işitme organları da yeterli gelişkinliğe sahiptir.

Bebek dokunmanızdan, konuşmanızdan ve şarkı söylemenizden etkilenir. Daha önceki haftada beynin hemen hemen doğumdaki hücre sayısına ulaştığını göz önüne alırsak buna şaşmamak gerek. Şimdi bu sinir hücreleri kendilerine ulaşan her uyarıyı bir bilgi haline dönüştürmek için her saniye kendi aralarında binlerce bağlantı kurmakla meşguller. O nedenle çocuk eğitiminiz bu dönemde başladı dersek, yanlış söylemiş olmayız.

Yapılan çalışmalar bu dönemden itibaren “iyi” müzik dinletilen bebeklerde gelişiminin iyi yönde etkilendiğine dair kanıtlar ortaya koymaktadır.

Çetin Emeç Bulv. 1065. Cd. No: 2/A Öveçler / Ankara

Telefon

Telefon

(0312) 472 33 34

E-mail

E-mail

info@ankaratupbebek.com.tr

Randevu Formu

Randevu Formu

Online Randevu