23. Hafta Gebelik

Annenin Durumu

Bebeğin boyu: 30 santimetre
Bebeğin ağırlığı: 500 gram

Bu döneme geldiğinizde 4-5 kilo almış olmanız beklenir. Çok ayakta kaldığınızda ayak bileklerinizde ödem, bacaklarınızda kramp tarzı kasılmalar görülebilir. Ödem vücudunuzda artmış sıvı kapasitesi ve damarlarınızın genişlemesi ile ilgilidir. Kramplar ise magnezyum ve kalsiyum ile ilgili olabilir.

Bu mineralleri yeterince aldığınızdan emin olun. Şimdiye kadar almadıysanız ya da eksik aldığınız anlaşıldıysa hemen takviye yapmaya başlamanız faydalı olur. Demir ihtiyacı da gebelikte artmış olacağından, yukarıdaki sözü edilen konular demir için de aynen geçerlidir. Bu mineralleri doğal gıdalardan yeterince sağlayamıyorsanız, doktorunuzun önereceği ilaçları kullanabilirsiniz. Tüm bunları yaparken beraberinde sporunuzu da yapın ve her zaman bol su içmeyi ihmal etmeyin.

Bebeğin Durumu

Bebek bu haftada göz kırpabilir, kaşlarını çatabilir, gülümseyebilir, hayretle ağzını açabilir, somurtabilir..  kısacası bebek mimiklerini geliştirdiği bir döneme gelmiştir. Yan tarafta ultrasaund görüntüsünde mutlu bir anında yakalanmış bir bebek resmi görülüyor. Bu görüntü artık bebeğin duygularının da oluşmaya başladığının işareti olarak yorumlanabilir.

Çetin Emeç Bulv. 1065. Cd. No: 2/A Öveçler / Ankara

Telefon

Telefon

(0312) 472 33 34

E-mail

E-mail

info@ankaratupbebek.com.tr

Randevu Formu

Randevu Formu

Online Randevu