24. Hafta Gebelik

Annenin Durumu

Bebeğin boyu: 32 santimetre
Bebeğin ağırlığı: 600 gram

Gebelik diyabeti bakımından bir tarama testi yaptırmanın zamanı geldi. Önümüzdeki birkaç hafta, gebelikle bağlantılı olarak ortaya çıkan şeker hastalığını araştırmak için en uygun zaman olacaktır. Bu testi yaptırmayı ihmal etmeyin çünkü hem yaptırması çok basittir, hem de bir diyabet saptandığında alınacak önlemler sayesinde size ve bebeğinize katkısı çok olacaktır.

Bir de, tıbbi değil ama hukuki bir bilgi: bu hafta itibarı ile bazı devletlerin kanunları bebeği artık dünyada ayrı bir “varlık” olarak kabul eder. Bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişmesinin artık onun bir birey olarak  nitelendirilmesine yeterli olduğunu savunur.

Türkiye’de bir bebeğin aynı haklara sahip olmak için iki hafta daha büyümesi gerekecektir. Bizim yasalar 26. Haftadan sonra bebeği birey olarak kabul etmektedir.

Bebeğin Durumu

Henüz doğmamış olsa bile, artık bir taslak olmaktan çıkmış, hem biyolojik gelişkinlik anlamında, hem de yasalar karşısında ayrı bir varlık olarak evrendeki yerini almaya hazır küçük bir insan haline gelmiştir.  Bu haftadan itibaren dünyaya geldiğinde tıbbi yardımla yaşama şansı vardır.

Akciğerleri nefes almak için birkaç haftaya daha ihtiyaç duyar. Bu arada beyin lobları düz bir görünümden kıvrımlı bir görünüm almaya başlar. Bu kıvrımlar, beynin sınırlı bir alanda yüzey alanını genişletmek için bulduğu bir çözümdür. Kıvrımların oranı, başka canlılarla karşılaştırıldığında beynin gelişkinlik derecesini gösteren bir parametre olarak değerlendirilir. Bundan sonraki haftalarda ve doğumdan sonra da en hızlı gelişen ve farklılaşan organ olarak beyin, uzun süre birinciliğini koruyacaktır.

Çetin Emeç Bulv. 1065. Cd. No: 2/A Öveçler / Ankara

Telefon

Telefon

(0312) 472 33 34

E-mail

E-mail

info@ankaratupbebek.com.tr

Randevu Formu

Randevu Formu

Online Randevu