25. Hafta Gebelik

Annenin Durumu

Bebeğin boyu: 33 santimetre
Bebeğin ağırlığı: 800 gram

Büyüyen rahmin çevresindeki organlara yaptığı baskının etkilerini yaşayabilirsiniz. Genellikle ağrı, çekilme, kasılma, hazımsızlık, şişkinlik, sık idrara sıkışma, bacaklarda halsizlik, kramp gibi dağınık ve çeşitli yoğunluklarda olabilir. Bu baskıdan dolaşımınız da etkilenebilir. (özellikle bacaklarınıza giden büyük damarlar etkilenir). Gebelik hormonları nedeniyle kanın pıhtılaşma eğilimi artmış olduğundan, derin venlerde tıkanıklık riski oluşabilir. Bunu önlemek için sık sık pozisyon değiştirin, evde ya da işte oturarak çalışıyorsanız, yarım saatte bir kalkıp birkaç adım atın, birkaç hareket yapın. Bu hareket aynı zamanda ağrılarınız için de faydalı olacaktır.

Bebeğin Durumu

Bu hafta cinsel olgunlaşma haftası sayılabilir. Kız bebeğin vajinası oluşur, erkek bebeğin testisleri skrotuma yerleşir. Kız bebek yumurtalarını 20. Haftadan itibaren hazırlayıp korumaya almıştı zaten. Erkek bebek de son birkaç haftadır spermlerinin öncü hücrelerini oluşturmakla meşguldür.

Bu haftalarda bebeğin cilt altı yağ dokusu belirginleşmeye, cilt giderek saydamdan mat görünüşe geçmeye başlar. Yüz ifadesi ve doğduğunda nasıl bir çehreye sahip olacağı az çok belli olmuştur. Bebeğin tad duyusu da bu haftada gelişir.

Çetin Emeç Bulv. 1065. Cd. No: 2/A Öveçler / Ankara

Telefon

Telefon

(0312) 472 33 34

E-mail

E-mail

info@ankaratupbebek.com.tr

Randevu Formu

Randevu Formu

Online Randevu