3. Hafta Gebelik

Annenin Durumu

Bebeğin boyu: Hücre boyutunda
Bebeğin ağırlığı: Hücre boyutunda

Yumurta ve spermin başarılı bir biçimde birleşmesi yani fertilizasyon (döllenme) gerçekleştiği takdirde oluşan yeni hücre artık zigot adını alacaktır. Bu hücre bir yandan kendi içerisinde bölünerek embriyoyu oluştururken, bir yandan da ana rahminde yerleşeceği uygun bölgeye doğru hareket edecektir.

Tüp bebekte bu süreç embriyo transferi dönemine denk gelir. Embriyonun bu hareketli dönemi anne açısından sessiz sedasız devam eden bir süreçtir.

Bebeğin Durumu
Bu dönemde embriyo hızlı bir bölünme sürecine girer ve hücre sayısı her gün yaklaşık iki katına çıkar. 5-6 gün sonra üzüm salkımı gibi çoğalan hücreler genişleyerek blast adını alırlar ve etrafını saran zarı delerek dışarı çıkarlar. Ana rahmine tutunma (implantasyon) bu aşamada gerçekleşir.

Ana rahmine tutunmayı başaran embriyo hücreleri kendi içerisinde organize olarak, bir kısmı bebeği oluşturmak üzere ayrışırken, diğerleri  plesentayı ve bebeğin içerisinde gelişeceği keseyi oluşturmak üzere özelleşirler. Birçok anne adayı embriyonun tutunması için uzun süre yatmak gerektiğine inanır. Yandaki resimde implantasyonun nasıl olduğu görülmektedir. Hücreler rahim dokusuna yapışmakta ve içerisine girmektedir. Bu nedenle basit gündelik aktivitelerle ya da ayakta kalmakla embriyonun düşmesi söz konusu değildir.

Blast Aşaması

 

Çetin Emeç Bulv. 1065. Cd. No: 2/A Öveçler / Ankara

Telefon

Telefon

(0312) 472 33 34

E-mail

E-mail

info@ankaratupbebek.com.tr

Randevu Formu

Randevu Formu

Online Randevu