4. Hafta Gebelik

Annenin Durumu

Bebeğin boyu: 1 milimden küçük
Bebeğin ağırlığı: 1 gramdan az

Bu haftanın sonunda anne ile bebek arasında önemli ölçüde metabolik alış verişler başlamıştır.  Aynı zamanda, embriyo rahime iyice yerleşmiş ve hücreleri farklı görevler için özelleşmeye başlamıştır. Plasenta olarak özelleşmeye başlayan hücreler kendi hormonlarını üretmeye başlamıştır. Beta hCG adı verilen bu hormon annenin kanında ve

Gebelik Testi

idrarında saptanabilir. Bu hormon belirli bir seviyenin üzerindeyse gebelik var demektir.

 

Bu günlerde bazen rahime olan kan akımının artmasıyla hafif lekelenme tarzında kanamalar olabilir. Bunlar adet kanamasıyla karıştırılabilir. Gebe olduğunuzu anladığınız andan itibaren eğer varsa sigara alkol gibi alışkanlıklarınızı bırakmanız ve hala başlamadıysanız, doktorunuza danışarak bir B vitamini (folik asit) ilacı kullanmaya başlamanız yerinde olur.

Bebeğin Durumu

Embriyo bir disk halini alır ve hücreler birbirlerinden farklı özellikler kazanarak tabakalaşmaya başlar. Bu arada bazı hücreler belirli dokuları ve organları oluşturmak üzere belirli bir plan dahilinde göç etmeye başlarlar.
İçerisinde bebeğin gelişeceği sıvı bulunan amnion kesesinin ve kan hücrelerini üretecek yolk kesesinin oluşmaya başlaması da bu dönemdedir. Diğer yandan sinir sisteminin öncü hücreleri de bu dönemde ortaya çıkar.

Çetin Emeç Bulv. 1065. Cd. No: 2/A Öveçler / Ankara

Telefon

Telefon

(0312) 472 33 34

E-mail

E-mail

info@ankaratupbebek.com.tr

Randevu Formu

Randevu Formu

Online Randevu