8. Hafta Gebelik

Annenin Durumu

Bebeğin boyu: 15 milimetre
Bebeğin ağırlığı: 2 gram

Bebeğin kalp atımlarını duyduktan sonra annelik duygusu daha da pekişir. Karnınızın büyümeye başlaması için erkendir ama rahminiz portakal büyüklüğüne ulaşmıştır ve bu büyümeyi hissedebilirsiniz. Büyüyen rahim mesaneye baskı yapacağından, artık daha sık tuvalet ihtiyacınız olacaktır. Bazı beslenme alışkanlıklarınız değişebilir. Önceleri sevdiğiniz bazı besinleri yemek istemeyebilirsiniz, ya da az sevdiğiniz besinlere daha fazla ilgi gösterebilirsiniz. Bebek adeta ihtiyaç duyduğu besin türlerine sizi yönlendiriyor gibidir.

Bu dönemde bebeğin nöral yapıları kabaca biçimlenmiş olduğundan, folik asit kullanmanızın artık elzem değildir. Vitamin ihtiyacınız için meyvelere yönelebilirsiniz.

Bebeğin Durumu

Akciğerler gelişmeye başlar.  Kalp dakikada 120-150 defa atar. Bu dönemde damar ağı da gözle görülebilir biçimde gelişmiştir. Çene, dil, dudak, yemek borusu oluşmuştur. Eller ve ayaklar şekillenmeye başlar. Gözler belirgin bir biçimde seçilir. Kas dokusu gelişir. Omurilik ve beyin tüm vücutla sinirsel bağlantılarını kurmaya başlamıştır. Bebek bu sayede kendi sinir ve kas sistemiyle ilk kez kol ve bacaklarını oynatmaya başlayabilir.

Çetin Emeç Bulv. 1065. Cd. No: 2/A Öveçler / Ankara

Telefon

Telefon

(0312) 472 33 34

E-mail

E-mail

info@ankaratupbebek.com.tr

Randevu Formu

Randevu Formu

Online Randevu