9. Hafta Gebelik

Annenin Durumu

Bebeğin boyu: 25 milimetre
Bebeğin ağırlığı: 3 gram

Yavaş yavaş meme ucunun etrafında oluşan küçük kabarıntılar dikkatinizi çekebilir. Memelerinizdeki büyüme nedeniyle özel sutyen kullanmanız gerekebilir.

Bu dönemde ekşime ve yanma tarzında mide şikayetleriniz de başlayabilir. Aza ve sık yiyerek bu durumu dengelemeye çalışmanız faydalı olur. Şikayetiniz çok olursa doktorunuzun önereceği bir ilaç alabilirsiniz. Keza bütün gebelik boyunca hiçbir ilacı doktor tavsiyesi olmadan almamanız bir kuraldır.

Bebek kemiklerini oluşturmak üzere anneden kalsiyum da çekeceğinden, erken dönemde annenin düzenli olarak süt ya da süt ürünleri ile beslenmeye başlaması ileride yaşayacağı kemik erimeleri riski bakımından koruyucu olacaktır. 

Bebeğin Durumu

Çene de hareketlenmeye başlar. Gözler yanlardan yüzün orta hattına doğru yerleşmeye başlar, burun delikleri belirir. Elin parmakları seçilebilir.  Diğer yandan böbrek ve barsaklar şekillenmeye başlar. Bu haftadan itibaren yumuşak, kıkırdaksı iskelet kemikleşme sürecine girer. Bebek ihtiyacı olan kalsiyumu anneden çekecektir.

Beyin bu dönemde yaklaşık 1 santim büyüküğe erişmiştir ve neredeyse toplam kütlenin yarısına yakın bir kısmını oluşturur. Nöronlar arası bağlantı karmaşıklaşmaya başlamıştır ve beyin beş ayrı bölüm olarak ayırt edilebilir.

Çetin Emeç Bulv. 1065. Cd. No: 2/A Öveçler / Ankara

Telefon

Telefon

(0312) 472 33 34

E-mail

E-mail

info@ankaratupbebek.com.tr

Randevu Formu

Randevu Formu

Online Randevu