AFP Testi Nedir?

Alfa-fetoprotein(AFP) testi fetal anomali taramasında 16-20. gebelik haftalarında uygulanır. Bu basit kan testi bebeğin karaciğerinden salınan, annenin kanına geçen alfa-fetoprotein denilen bir proteinin kan seviyesinin ölçümüdür. Yüksek alfa-fetoprotein seviyeleri spina bifida, anensefali gibi anomaliler için; düşük alfa-fetoprotein seviyeleri de Down sendromu ve diğer kromosomal defekteler için bir gösterge olabilir.

AFP testi ile genetik hastalıkların kesin tanısı konmaz; ancak uyarıcı bilgi verir. Bu test ayrıca bebekte karın duvarı defektlerinde, bazı renal ve üriner sistem anomalilerinde, turner sendromunda, düşük doğum ağırlığı ve plasental komplikasyonlarda da kullanılır.

Test verildikten yaklaşık bir hafta sonra sonucunuzu alırsınız. Sonucunuz saptanan kan değerine göre bir risk hesaplaması olarak bildirilir. Artmış riskiniz var ise doktorunuz size amniosentez önerebilir.

Bu test genelde üçlü tarama testinin bir parçası olarak uygulanır. Üçlü tarama testinde AFP’ye ilave olarak HCG ve estriol (fetus ve plasenta tarafından oluşturulan) seviyelerine de bakılır. Tek başına AFP testinden daha güvenilirdir. AFP testi normal bebeklerde de yüksek risk sonucunu verebilir. İyi bir değerlendirmeden sonra ekstra testlere ve amniosenteze karar verilmelidir.

Çetin Emeç Bulv. 1065. Cd. No: 2/A Öveçler / Ankara

Telefon

Telefon

(0312) 472 33 34

E-mail

E-mail

info@ankaratupbebek.com.tr

Randevu Formu

Randevu Formu

Online Randevu