Annenin Kahve Tüketimi ve Bebeğin Uykusu

Anne tarafından alınan kafein plasentayı (bebeğin eşini) geçerek bebeğe ulaşır. Ayrıca anne sütüne de salgılanır. Üç aydan küçük yeni doğanlar kafeini daha güç metabolize ederler. Bu nedenle Santos ve arkadaşları aşırı kahve tüketen gebe ve emziren annelerin bebeklerinin uyku düzenleri konusunu araştırmışlar.

Günde 7 – 8 kupa kahve tüketen anneler aşırı kahve tüketen olarak (günde 300 mg kafeinden fazla) değerlendirilmiş. Çalışma 885 bebek – anne üzerinde yapılmış. Annelerin yaklaşık % 20’si gebelikte, % 13’ü emzirdikleri dönemde aşırı kahve tüketmişler. Aşırı kahve tüketen annelerin bebekleri diğer annelerin bebeklerine göre geceleri daha sık uyanmış (% 22,5’e % 13,5) ancak bu fark istatistiksel öneme ulaşamamış.

Araştırmacılar anne kahve tüketimi ile bebeklerin uyku düzeni arasında anlamlı bir ilişki bulamamışlar. Çalışmaya alınan örneklem sayısı arttırıldığında aradaki fark anlamlı düzeye ulaşsa bile kafeine maruz kalan 4 bebekten ancak birinin bundan etkilenebileceğini göstermektedir.

Çetin Emeç Bulv. 1065. Cd. No: 2/A Öveçler / Ankara

Telefon

Telefon

(0312) 472 33 34

E-mail

E-mail

info@ankaratupbebek.com.tr

Randevu Formu

Randevu Formu

Online Randevu