Cinsel İlişki Zamanlaması

Home » Cinsel İlişki Zamanlaması

Tüp Bebek Tedavisinde Cinsel İlişki Zamanlaması

Spermler, kadın vücudunda 3 – 4 gün canlı kalabilirler. Yumurta ise yumurtlamadan sonraki 12 – 24 saat döllenebilme kapasitesine sahiptir. Gebelik için en yüksek şans, çift, yumurtlamadan 1 – 2 gün önce ilişkide bulunmuşsa meydana gelir.

Kadınlar normalde bekledikleri adetten 14 gün önce yumurtlarlar. Şöyle ki, 28 günde bir adet gören kadın için yumurtlama zamanı siklusun tam ortası olurken, 34 günde bir adet gören bir kadın iç yumurtlama siklusun 21. gününde gerçekleşecektir. Bu hesaplama gebelik şansının en yüksek olacağı zamanı bize basitçe gösterecektir.

Bazı kadınlar vücutlarında olan değişikliklere bakarak ne zaman yumurtladıklarını hissedebilirler. Artmış opak vajinal akıntı, göğüslerde gerginlik ve ağrı, karında şişlik ve ağrı tipik değişiklikler olarak sayılır. Ancak bir çoğunda hiçbir semptom olmayabilir. Gebelik şansının en yüksek olduğu zamanı hesaplamak için kullanılan yöntemler arasında Bazal vüvut ısısının ölçülmesi gibi yöntemler kullanılabilir. Yumurtlamadan 2 gün sonra vücut ısısı hafifçe artar, bu artış ¼ – ½ derece kadardır. Bu uygulama bakıldığı ay için bir yarar sağlamaz, ancak kadın birkaç ay bu takibi yaparak her ay ki yaklaşık yumurtlama zamanını belirleyebilir. Ancak bu tür yöntemler psikolojik olarak sıkıntılı olabilir. Bu nedenle size en iyi önerimiz, kadının adetinin hangi döneminde olduğuna bakmaksızın haftada 2 – 3 kez cinsel ilişkide bulunmanız olacaktır.