Dış Gebelik Nedir?

Dış Gebelik Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Dış Gebelik Nasıl Tedavi Edilir?

Dış gebelik (ektopik) embriyonun rahim dışında herhangi bir yere tutunmasıdır. Gebeliklerin yaklaşık %2’si bu biçimde oluşur. Büyük çoğunluğu tüplerde meydana gelir. Az bir kısmı da karın içerisinde ya da rahmin ağız kısmında yerleşebilir.

Heterotopik gebelik hem rahim içerisinde ve hem de dışında gebeliğin birlikte görülmesidir. Normalde çok nadir görülür.

Neden olur?

Dış gebelik riskinin özellikle progesteron içeren rahim içi araç (RIA) kullanımı, tüplerin hastalığı ve cerrahi müdahaleye uğraması ve sentetik bir hormon olan dietilstilbesterola maruz kalma,  endometriyozis ve ovulasyon indüksiyon ajanlarının kullanım gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak artabileceği bildirilmektedir.

Dış gebelik,  acil cerrahi müdahale gerektirdiği için zamanında tanı koymak önemlidir

Nasıl anlaşılır?

Tablo çok değişkendir. Hastalar tipik olarak  kanama ve alt karın bölgesinde ağrı ile başvururlar. Her iki belirtinin de şiddeti değişebilir ve bunlara bazen bayılma, baş dönmesi veya boyun ve omuz ağrısı eşlik edebilir. Dış gebeliğin en sık görülen belirtileri ağrı ve gebelik sonrası anormal vajinal kanamadır. Bazen az miktarda koyu kahverengi kanama şeklinde kendini gösterebilir.

Başka birçok hastalıkta da bu ve buna benzer belirtiler olabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle yapılacak dikkatli bir muayene ve tetkiklerle bunlar ayırt edilmelidir. Örneğin, Salpenjit, düşük tehdidi, apendisit, ovarian torsiyon gibi başka birçok farklı hastalıkta bu belirtiler görülebilir.

Nasıl tanı konur?

Ilk yapılacak tetkik gebelik testidir. Daha sonra diğer kan ve hormon tetkikleriyle birlikte ultrasaund ile gebelik kesesi izlenmeye çalışılır. Bazen çok açık bir klinik tablo görülmez, o zaman seri halde yapılacak hormon analizleri ile tablonon seyrini izlemek gerekebilir.

Nasıl tedavi edilir?

Karın içi kanama gibi acil durumlarda açık ameliyat gerekebilir. Ancak genellikle Laparoskopik kapalı ameliyatla sorun çözülür. Erken tanının mümkün olduğu günümüzde Metotreksat gibi ilaçlerle tedavi yoluna başvurulabilir.

 

Çetin Emeç Bulv. 1065. Cd. No: 2/A Öveçler / Ankara

Telefon

Telefon

(0312) 472 33 34

E-mail

E-mail

info@ankaratupbebek.com.tr

Randevu Formu

Randevu Formu

Online Randevu