Doğurganlık Aşısı Nedir?

Tüp Bebek uygulamalarında gebelik şansı ne yazıkki %100 değildir. Bu nedenle özellikle gebe kalamayan çiftlerde başarı şansını artırmaya yönelik bir çok yöntem geliştirilmeye çalışılmakta ve denemeler yapılmaktadır.

Tekrarlayan başarısızlığı olan çiftlerin bir kısmı zaten hiçbir şey yapılmasa bile bir sonraki denemede gebe kalabilmesi mümkün olan hastalardır. Ya da preimplantasyon genetik tanı gibi genetik tarama ile elde edilen normal embriyoların transferi veya sadece 5. Gün aşamasıda blastokist transferi bu hastalarda gebelik şansını zaten artırabilir.

Buna benzer şansı artırdığı ileri sürülebilecek yüzlerce farklı yöntem ileri sürülmektedir, ancak ne yazık ki nerdeyse bunların tamamı sorunu çözmekten henüz çok uzaktır. Gebelik aşısı, doğurganlık aşısı gibi sihirli sözcükler kullanarak insanların ilgisini çeken yöntemlerin keşfedildiğini ileri sürerek çiftlere doğru bilgiden uzak umut satmak ne yazık ki sadece ülkemizin bilim adamlarına ve bilim anlayışına özgü bir durumdur. Gebelik aşısı, doğurganlık aşısı isimleri altında dünyada tüp bebek alanında geçerliliği kabul edilmiş ve kullanıma girmiş  bir tıbbı uygulama yoktur.

Bu ne yazık ki umut peşinde koşan çiftlerin umutlarının sömürülmesi anlamına gelen umut tacirliği haberlerinin bir parçasıdır. Öyle bir yöntem düşününüz ki- gebelik şansını en az %40 artıracak, ama bunu tüm hastalarda değil, sadece önceden deneme başarısızlığı olanlarda yapacak, bu kadar başarılı bir  yöntem nedense bu ülkede başka tüp bebek merkezlerinde ya da dünyadaki diğer tüp bebek merkezlerinde  kullanılmayacak ?

Umutlarınızı sömürmek isteyenlere karşı yapabileceğiniz ne önemli şey, onları umut tacirlerinden korumaktır.

Doç.Dr.Kubilay Vicdan

Çetin Emeç Bulv. 1065. Cd. No: 2/A Öveçler / Ankara

Telefon

Telefon

(0312) 472 33 34

E-mail

E-mail

info@ankaratupbebek.com.tr

Randevu Formu

Randevu Formu

Online Randevu