Embriyo Transferi

Home » Embriyo Transferi

Embriyo Transferi

Embriyo transferi Embriyo transferi (ET), genellikle yumurta toplanmasından iki-üç gün sonra yapılır. Ancak sizin için daha uygun olacağı düşünülüyorsa embriyo transferiniz 5. – 6. güne kadar geciktirilebilir ve blastokist aşamasında transfer olarak adlandırılır. Transfer için normal gelişen embriyo / embriyolar seçilir. Transfer edilecek embriyo sayısı bir çok ülkede yaşınıza ve embriyo kalitesine göre değişir ve farklılıklar gösterir. Ülkemizde 35 yaş altındaki ilk 2 denemede 1 embriyo, 35 yaş altında ikinci denemeden sonra ve 35 yaş üstünde 2 embriyo transferine izin verilmektedir.

Birden fazla embriyonun transferi çoğul gebelikle sonuçlanabilir. Bu nedenle eğer transferden sonra yeterli gelişim gösteren embriyolarınız mevcutsa telebiniz durumunda bunlar dondurularak saklanacaktır.

Transferin zamanı, IVF ekibi tarafından size tam olarak bildirilecektir. Transfer işlemi oldukça kolay ve ağrısız bir uygulamadır. İçinde embriyolar bulunan çok ince özel bir kateter, jinekolojik muayene pozisyonundaki kadının rahim ağzından geçilerek rahim içine yerleştirilir. İçindeki embriyolar, bir enjektör yardımı ile rahim içine püskürtülür. Transfer sırasında ultrasonografi yardımı ile rahmin görüntülenmesi için mesanenin kısmen dolu olması gereklidir. Ortalama 10 dakika kadar süren bir işlemdir. Transferden sonra 1 saat istirahat ederek evinize dönebilirsiniz.