Endometriozis nedir ? Nasıl tanı konulur?

Endometriozis; normalde sadece rahim içinde gebeliğin yerleştiği boşluğu döşeyen endometriumda bulunan dokuların bilinmeyen bir sebeble rahim  dışında yerleşmesidir. Tipik olarak üreme çağında görülür. Şikayetler endometriozisin yerleştiği bölgelere göre değişiklik gösterebilmekle birlikte genel olarak  kronik pelvik ağrı, adet sancısı (dismenore), cinsel ilişki sırasında ağrı (dispareuni) ve infertilite (çocuk sahibi olamama) en sık görülen bulgulardır. Mesane, barsak gibi alanlarda yerleştiğinde idrar yaparken sancı (dizüri), büyük abdest sırasında ağrı (dyschesia) görülebilir.

Tanı hastanın öyküsü, fizik muayenesi ve diğer bazı görüntüleme teknikleri ile mümkündür. Öyküde pelvik ağrı, adet sancısı ve cinsel ilişkide ağrı tipiktir. Muayenede rahim ağzı hareketleri ağrılı olabilir veya muayene eden parmakla nodül denilen kitleler hissedilebilir.  Ultrasonografide sadece yumurtalıklarda çikolata kisti (endometrioama) varsa saptanabilir. MRI (Magnetic Resonance Görütüleme) oldukça tanı koydurucudur. Ancak endometriozisin kesin tanısı Laparoskopi ile karın içindeki lezyonların ve endometriotik odakların doğrudan gözlenmesidir.

Endometriozis nasıl infertiliteye yol açar ?

Endometriotik odakların yarattığı anatomik düzensizlikler, yapışıklıklara bağlı olarak ortaya çıkan tüp over ilişkisi bozuklukları, endometrial odaklardan salgılanan ve sperm ve oosit üzerine olumsuz etkiye sahip olan bazı maddelerin varlığı infertileteye neden olmaktadır.

Endometriozisin tedavisi  nasıl yapılır ?

Endometriozisin tedavisi temel olarak ağrı ve infertilitenin tedavisi olarak ikiye ayrılır;

a) İnfertilitenin tedavisi;

İnfertilite yakınması olan çiftlerde yani çocuk sahibi olmak isteyenlerde  tıbbi tedavinin yani ilaç tedavisinin yeri yoktur. Minimal ya da hafif (mild) endometriozise bağlı infertilitenin tedavisinde laparoskopi ile endometriotik odakların yakılarak tedavi edilmesinin gebelik oranlarını artırdığı düşünülmektedr. Laparoskopi sonrasında 6 -12 ay beklenebileceği gibi bu süreçte IUI (aşılama) tedaviye eklenebilir.  2-3 siklus IUI’a rağmen gebelik olmazsa Tüp Bebek düşünülebilir.  Orta ya da şiddetli endometrioziste tüpler açıksa IUI ile tedaviye başlanabileceği gibi, doğrudan IVF ya da öncelikle cerrahi tedavi önerilebilir.

Minimal, hafif, orta ya da şiddetli endometrioziste ilk tedavi olarak cerrahi seçilmişse yani laparoskopi yapılmışsa ameliyat sonrası en yüksek gebelik şansı ilk 6-12 ayda mevcuttur. O nedenle hastalar bu süreyi beklerken asla yumurtlamayı önleyici ilaçlar (doğum kontrol hapları, geçici menapoza sokan ilaçlar vb) kullanmamalıdır, hatta bu dönem aşılama vs ile desteklenebilir. Eğer hasta ileri evre endometriozis nedeniyle cerrahi tedavi geçirmiş ve beklemeden doğrudan tüp bebeğe alınması düşünülüyorsa bu durumda cerrahiden sonra tüp bebeğe başlayana kadar GnRH analoğu denilen ilaçların kullanılması gebelik şansını artırabilir. IVF uygulanan endometriozisli hastalarda diğer infertilite sorunu olanlara göre hatta, ileri evre endometriozislilerde daha hafif formlarına göre gebelik oranının düşük olabileceği ileri sürülmektedir.

b) Ağrının tedavisi;

Endometrioziste ağrının tedavisinde kullanılan tüm ilaçlar hiç ilaç kullanılmamasına göre daha yararlıdır, ancak hepsi aynı zamanda gebeliği önleyici etki taşıdıkları için aynı zamanda infertilite yakınması olan hastalarda kullanılmaları önerilmez. Ağrının giderilmesi için kullanılan ilaçlar arasında nonsteroidal  anti-inflamatuvar ilaçlar denilen ağrı kesiciler, doğum kontrol hapları, progesteron içeren ilaçlar (yalancı gebelik tablosu), antiprogestasyonel ilaçlar (Gestrinone), GnRH analogları (yalancı menapoz tablosu) danazol sayılabilir. Hiçbirinin diğerine kesin üstünlüğü yoktur, avantaj ve dezavantajları yan etkiler, ilaç fiyatları gibi konulardır. Cerrahi tedavi ağrı için uygulanabilecek alternatiflerden biridir ve bu durumda daha çok ağrıyı taşıyan sinirlerin blokajı gözönüne alınır (Uterosakral ligament ablasyonu, presakral nörektomi vb). Cerrahi sonrasında ağrı için yukardaki ajanların hepsi destek amacıyla kullanılabilir.

Çetin Emeç Bulv. 1065. Cd. No: 2/A Öveçler / Ankara

Telefon

Telefon

(0312) 472 33 34

E-mail

E-mail

info@ankaratupbebek.com.tr

Randevu Formu

Randevu Formu

Online Randevu