Epidural Anestezi Nedir? Nasıl ve Neden Yapılır?

Epidural Anestezi

Doğum şekline karar vermek her anne için zordur. Oldukça kişisel bir karar olan doğum şekli için her zaman doğru yol budur demek mümkün olmaz. Doğum ağrıları ile ilgili olarak kesin olan şey her hastanın ağrıyı farklı hissettiği ve ağrının önceden öngörülemediğidir. Doğumda ağrıyı tolere edebilme kabiliyetiniz, bebeğin pozisyonu, ağrıların kuvveti ve daha önce doğum yapıp yapmadığınız önemlidir. Doğumda hastanın başedemeyeceği derecede ağrı çekmesi anksiyete yaratır.

Epidural Anestezi Nedir?

Epidural anestezi sadece ağrıyı ortadan kaldırır, total his kaybı yaratmaz. Doğumda epidural anestezi şuurunuzun tamamen açık olmasını ve doğum sırasında her türlü gelişmeyi takip etmenize ve doğum heyecanının her anını rahat olarak yaşamanıza olanak sağlar.

Doğum için en uygun anestezi şekli epidural anestezidir. Vücudun alt kısmının ağrı duyusunu ortadan kaldırılır. Vajinal doğumda epidural anestezi uygulanması için rahim ağzı açıklığının en az dört cm olması gerekir.

Anestezi uzmanı size bu işlemi uygulamadan önce en az 1-2 litre sıvı vererek kan basıncınızı kontrol altına almaya çalışır. Epidural anestezi bölgesel bir anestezi şekli olup, epidural boşluğa lokal anestezik ilaç verilerek uygulanır. Bu anestezi uygulanmadan önce uygulama yapılacak bölgedeki cilt uyuşturulur. Epidural boşluğa girilip bu bölgeye epidural kateter yerleştirilir. Bu kateterden ilaç verilerek anestezi istenilen süre ile elde edilir.

Epidural anestezide verilen ilaç kan dolaşımına geçmediği için bebeğe  zarar verme ihtimali çok çok düşüktür. Anestezi ihtiyacı bittikten sonra yerleştirilen kateter çekilir.

Epidural Anestezinin Riskleri var mıdır?

-Normal doğumlarda uygulanan epidural anestezi doğum eyleminin süresini uzatabilir m(yaklaşık bir saat kadar).

-Epidural anestezi ile kan basıncınız düşebilir. (%1-2 vakada). Bunu önlemek için doktorunuz size önceden damardan sıvı verecektir.

-Bebeği itmeniz gerektiğinde ağrıları hissetmeyebilirsiniz ve bebeği dışarı çıkması için yardımcı yöntemler (vakum,forceps) gerekebilir.

-Çok nadiren annede bayılma nöbeti gelişebilir.

-Epidural anestezi sonrası bazen başağrıları görülebilinir. Bol sıvı alımı, ağrı kesici kullanımı ve sert zeminde yatmak ağrılarınızı geçirmeye yardımcı olur.

Epidural Anestezi Herkese Uygulanabilir mi?

Annenin bazı hastalıklarında, kanama bozukluklarında ve gebeliğe ait bazı komplikasyonlarda epidural anestezi uygulanamaz. Epidural anestezi uygulanmasını tercih ediyorsanız mutlaka doktorunuzla doğum öncesi görüşüp uygun olup olmadığı konusunda bilgi alınız.

Çetin Emeç Bulv. 1065. Cd. No: 2/A Öveçler / Ankara

Telefon

Telefon

(0312) 472 33 34

E-mail

E-mail

info@ankaratupbebek.com.tr

Randevu Formu

Randevu Formu

Online Randevu