Eş Spermi ile Suni Döllenme (Aşılama, İntrauterin İnseminasyon) nedir?

Aşılama olarak bilinen bu işlem rahim ağzı salgısının veya fiziksel olarak rahim ağzının uygun olmaması, erkeğe bağlı problemin hafif veya başka deyimle sınırda olması, açıklanamayan infertilite, cinsel işlev bozuklukları gibi durumlarda pratik, kolay uygulanabilir ve ekonomik bir yöntem olması dolayısıyla ilk tercih edilen tekniktir. Genelde bu tedavinin başarısız olduğuna üç uygulamadan sonra karar verilir.

Aşılama işlemi spontan, yani yumurtanın kendiliğinden geliştiği sikluslarda yapılabileceği gibi ilaçlarla hazırlanmış sikluslarda da yapılabilir. Yumurta gelişimini uyarmak için klomifen sitrat gibi ağızdan alınan haplar ya da enjeksiyonla uygulanan gonadotropinler kullanılabilir. Yumurta çatlamasının yine kendiliğinden olmasına izin verilebildiği gibi bu hCG gibi ilaçlarla sağlanabilir. İki gün üst üste ardışık olarak aşılama yapılabilir ancak tek uygulamaya üstünlüğü gösterilememiştir. Ancak günümüzdeki verilere göre en başarılı sonuçlar yumurta gelişiminin ilaçla uyarıldığı ve hCG ile yumurtanın çatlatıldığı sikluslarda elde edilmektedir.

Bu uygulamadan önce kadında en az bir fallop tüpünün açık olduğunun gösterilmesi şarttır. İlaç kullanılmadan izlenen uygulamalarda yumurta çatlamasını sağlayan LH uyarısının idrarda saptanmasından 24 saat, hCG ile yapılan uyarılarda da bundan yaklaşık 36 saat sonra aşılama gerçekleştirilir.

Alınan semen örneği laboratuvarda özel yöntemlerle hazırlanarak daha hareketli ve nispeten normal yapıda spermlerden zengin olan kısmı rahim içine bırakılır.  İşlem, özel bir kateter yardımıyla yapılır, ağrısız ve kolay bir uygulamadır. Birkaç dakika alan bu uygulama sonrasında kadın, 10-15 dakikalık bir dinlenmeyi takiben günlük aktivitesine dönebilir.

Ankara Tüp Bebek

Çetin Emeç Bulv. 1065. Cd. No: 2/A Öveçler / Ankara

Telefon

Telefon

(0312) 472 33 34

E-mail

E-mail

info@ankaratupbebek.com.tr

Randevu Formu

Randevu Formu

Online Randevu