Gebelik Döneminde Egzersiz Yapılabilir mi?

Gebelik  döneminde egzersizin gösterilmiş pek çok faydası vardır. Kan dolaşımını ve esnekliği artırır, enerji, güç,kas kontrolü ve formda kalmanızı sağlar, vücutta su tutulumunu buna bağlı olarak ödemi azaltır, stres, depresyon ve aşırı kilo alımına engeldir. Doğum lekelerini, toplar damar genişlemelerini ve karın kaslarının biribirinden ayrılmasını engeller.Rahatlamayı artırır, doğum sonrası depresyon riskini azaltır.Vücuttan kalsiyum emilimini artırır.

Gebelik süresince herhangi bir egzersiz programına başlamadan önce mutlaka doktorunuzdan bilgi alınız. İlk 3 aydan sonra sırtüstü yatma pozisyonlarını içeren egzersizlerden kaçınınız. Benzer şekilde düşme ya da karın travması riski yaratabilecek aktivitelerden uzak durunuz.dalış ve belli limitlerin üzerinde tırmanma da gebelikte önerilmeyen programlardır.

Belirgin kalp ve akciğer hastalığı olan, servikal serklaj(rahim ağzı dikişi) konulmuş olan, erken doğum riski taşıyan çoğul gebeliklerde, devam eden 2. Ve 3. Trimaster kanamalarında, 26. Gebelik haftasından sonra plasenta previa halinde, erken doğum, erken membran rüptürü, preeklampsi ve ciddi tansiyon rahatsızlıklarında egzersiz yapılmamalıdır.

Egzersiz sırasında vajinal kanama olursa, nefes darlığı gelişirse, başağrısı, göğüs ağrısı, ciddi halsizlik durumlarında, bebek hareketleri azalırsa ya da suyunuz gelirse acilen doktorunuzu arayınız.

Çetin Emeç Bulv. 1065. Cd. No: 2/A Öveçler / Ankara

Telefon

Telefon

(0312) 472 33 34

E-mail

E-mail

info@ankaratupbebek.com.tr

Randevu Formu

Randevu Formu

Online Randevu