Gebelik Takibi ve İncelemeler

Normal Bir Gebeliğin Takibinde Yapılması Gereken Testler ve Zamanları

İlk Ultrasonografi

Son adet tarihine göre 6 – 7 haftalık iken yapılır Vajen yolu ile yapılan ultrasonografi ile 6. gebelik haftasında, bebeğin kalp atışı ve bebeğin kendisi ekranda görülebilir. Vajinal ultrasonografi gebeliğe zarar vermez.

İkili tarama testi (11-14. hafta)

Bu haftalarda yapılan ultrasonografi ile fetüsün genel yapısı, gelişimi değerlendirilir. Yanısıra ense kalınlığı ölçümü yapılır. Ense kalınlığının artışı Down Sendromu’nun yanı sıra kalp anomalileri ve genetik hastalıkların ilk belirtisi olabilir. Eğer çift ister ise; ense kalınlığı anne kanında bakılan Beta-HCG ve PAPP-A hormonlarının düzeyleri ile birlikte değerlendirilerek çiftin Down Sendrom’lu bebeğe sahip olma riski hesaplanır. Bu ikili tarama testi olarak bilinmektedir. Bu tarama testi ile Down Sendrom’lu bebeklerin % 90’i saptanabilir.

Üçlü tarama testi (16-18. hafta)

Şayet 11-14 hafta muayenesi atlandı ise; Down Sendromu taraması amacı ile üçlü biyokimyasal test yapılır. Bu amaçla 16-18. gebelik haftasında anne kanında bakılan total hCG, serbest östriol ve Alfafetoprotein(AFP) adlı hormon düzeyleri anne yaşı ve gebelik haftası ile birlikte değerlendirilerek bebeğin Down Sendromlu olma riski saptanır. Bu test üçlü tarama testi olarak adlandırılır. Bu test ile Down Sendrom’lu bebeklerin %64’ü saptanabilir.

AFP test (16-20. hafta)

Alfa-fetoprotein(AFP) testi fetal anomali taramasında 16-20 gebelik haftalarında uygulanır. Bu basit kan testi bebeğin karaciğerinden salınan, annenin kanına geçen alfa-fetoprotein denilen bir proteinin kan seviyesinin ölçümüdür. Yüksek alfa-fetoprotein seviyeleri spina bifida, anensefali gibi anomaliler için; düşük alfa-fetoprotein seviyeleri de Down sendromu ve diğer kromosomal defekteler için bir gösterge olabilir.

AFP testi ile genetik hastalıkların kesin tanısı konmaz; ancak uyarıcı bilgi verir. Bu test ayrıca bebekte karın duvarı defektlerinde, bazı renal ve üriner sistem anomalilerinde, turner sendromunda, düşük doğum ağırlığı ve plasental komplikasyonlarda da kullanılır.

Test verildikten yaklaşık bir hafta sonra sonucunuzu alırsınız. Sonucunuz saptanan kan değerine göre bir risk hesaplaması olarak bildirilir. Artmış riskiniz var ise doktorunuz size amniosentez önerebilir. Bu test genelde üçlü tarama testinin bir parçası olarak uygulanır. Üçlü tarama testinde AFP’ye ilave olarak HCG ve estriol (fetus ve plasenta tarafından oluşturulan) seviyelerine de bakılır. Tek başına AFP testinden daha güvenilirdir. AFP testi normal bebeklerde de yüksek risk sonucunu verebilir. İyi bir değerlendirmeden sonra ekstra testlere ve amniosenteze karar verilmelidir.

50 gr glukoz yükleme testi,detaylı gebelik ultrasonu (22-24. hafta)

Bu haftalarda genel ultrason taraması yanı sıra 50g glukoz tarama testi ile gebelikte şeker hastalığı taraması yapılır. Bu test için günün herhangi bir saatinde 50g glukoz içiminden 1 saat sonra kan şeker düzeyi ölçülür. Kan şeker düzeyi 140 mg/dl ve üzerinde ise 100g glukoz ile oral tolerans testi yapılır tanı bu test sonuçlarına göre konur.Son yıllarda 50 gr yerine 75 gr glukoz ile tarama testi öne çıkmaktadır.Bu haftalar yüksek riskli gebelikler için mutlaka önerilen detaylı ultrasonogtafi, fetal anomali taraması için de en uygun haftalardır.

NST, doğum öncesi değerlendirme (32 hafta ve üzeri):

Bu haftalarda bebeğin anne karnındaki hareketlerinin kalp atımlarıyla ilişkilendirildiği ve fetal iyilik hali testlerinden biri olarak kabul edilen NST değerlendirilmeleri başlayacaktır. Doğuma yaklaştıkça bebeğin pozisyonu, plasentanın yerleşimi ve eşlik eden risk faktörleri belirlenir, doktorunuzca yapılacak muayene ile doğum kanalının yapısı hakkında bilgi sahibi olunur ve olası doğum şeklinize siz ve doktorunuz birlikte karar verirsiniz. Anne adayı doğumun başlama bulguları konusunda bilgilendirilir, acil durumlar anlatılır.

Bu muayenelerin yanı sıra her hekim ziyaretinde kan basıncı,ağırlık ölçülür,ödem ve varis varlığı araştırılır.

Çetin Emeç Bulv. 1065. Cd. No: 2/A Öveçler / Ankara

Telefon

Telefon

(0312) 472 33 34

E-mail

E-mail

info@ankaratupbebek.com.tr

Randevu Formu

Randevu Formu

Online Randevu