Gebelikte Astım ve Allerji

Gebe kadınların yaklaşık %7’sinde astım vardır ve eğer tedavi edilmez ise hem anne hemde bebek için ciddi komplikasyonlar gelişebilir. Gebelik öncesi astımı var ise gebe kaldığında astımın seyri her hastada değişkendir. Ama genelde şiddetli astım gebelikte kötüleşebilir. Eğer astım hafif ise çoğunlukla gebelikte problem olmaz. Genelde astıma bağlı ataklar gebeliğin 24 ile 36 haftaları arasında sıklaşır.

Tedavi edilmeyen astrımlı gebelerde yüksek tansiyon, toksemi ve erken doğum görülebilinir. Bebekte ise ölü doğum, gelişme geriliği, doğumda düşük Apgar skoru riski yüksektir.

Gebelikte gerekli olmadığı sürece ilaç kullanılmaz ancak astımın geç dönemde oluşabilecek bu komplikasyonlarından korunmak için ilk üç ayda doktorunuzun onayladığı ilaçları kullanmanız gerekebilir. Genelde inhaler dediğimiz ilaçlar tercih edilir çünkü bunlar çok düşük düzeyde kan dolaşımına geçerler. Gebe kaldığınızda veya size ilaç önerildiğinde mutalaka doktorunuza danışmalısınız.

Astımda verilen ilaçlar kromolin sodyum (göz damlası, burun spreyi ve inhaler şeklinde; kategori B), inhale steroid (kategori C); antihistaminikler (klorfeniramin, klortrimetron, loratadine; kategori B).

Genellikle astım ve allerji (polen, hayvan, ev mite karşı) beraber görülür. Allerjik olmayan sigara dumanı, boya, parfüm kokusu, keskin kokular, toz ve eksoz dumanı ve ilaçlardan aspirin ve beta blokürler astımı alevlendirebilir. Bu etkenlerden kaçmak hem astımı hemde allerjiyi attaklarını azaltabilir.

Gebelikte allerji testi ve aşısı uygulamasına başlanması uygun değildir.

Eğer orta ve şiddetli astımınız var ise grip aşısı olmalısınız. Gribal enfeksiyonlar astımlı hastalarda ciddi seyredip şiddetli astım atakları ve pnömoniye dönebilir ve bebek zarar görebilir.

Çetin Emeç Bulv. 1065. Cd. No: 2/A Öveçler / Ankara

Telefon

Telefon

(0312) 472 33 34

E-mail

E-mail

info@ankaratupbebek.com.tr

Randevu Formu

Randevu Formu

Online Randevu