Gebelikte Kansızlık (Anemi)

Gebelikte Kansızlık(anemi) Neden Gelişir?

Demir, sağlıklı bir vücut için, özellikle de gebe kalındığında, gerekli bir besin maddesidir. Hamile kalan kadınların %20’si yeterli demir alamazlar ve bu nedenle kansızlık problemi yaşayabilirler. Hamile kalmadan önce günlük demir ihtiyacı 15 miligram iken, gebelik olduğunda bu iki katına yani 30 miligrama çıkar.

Gebelikte vücuttaki kan hacmi bebeği desteklemek için iki katına çıkar. Bu nedenle artan kan volümünü karşılamak ve daha fazla hemoglobin yapmak için ekstra demire ihtiyacınız olur. Vücudunuzdaki dokulara ve büyüyen bebeğe gerekli oksijeni taşıyan protein hemoglobindir.

Kansızlık Belirtileri  ve Riskleri Nelerdir?

Gebelik sırasında kansızlık gelişir ise, halsizlik, ciltte solukluk, nefes daralması, güçsüzlük, başdönmesi görülebilinir. Eğer ciddi boyutta kansızlığınız var ise bebeğin gelişiminde duraksamada olabilir ve erken doğum riski yaşayabilirsiniz.  Kansızlığa bağlı doğum sırasında normal miktardaki kan kaybını bile tolere etmekte güçlük, enfeksiyona yatkınlık, ve diğer komplikasyonlar görülebilir.

Demir eksikliği dışında folik asit veya vitamin B eksikliğine bağlı, böbrek hastalığına bağlı veya geçirmiş olduğunuz bir ameliyat veya enfeksiyon nedeni ile de gebelikte kansızlık problemi yaşayabilirsiniz.

Kansız Kalmamak için Neler Yapmalıyım?

İlk gebelik kontrolünüzde kansızlık için test yaptırmalısınız. Kansızlığa karşı tedbir almak amacı ile gebe kalmayı planladığınız dönemde veya gebelik tesbit edildiğinde doktorunuz size demir içeren bir multivitamin başlayacaktır. Daha sonrada aylık kontrollerinizde bu test tekrarlanır ve kansızlık geliştiği zaman ilave demir preparatı eklenir. Demir preparatları sabah bulantılarını artırabilir, kabızlık yapabilir. Daha fazla sıvı tüketimi ve gece yatarken ilaç almak şikayetlerinizi çözmede yardımcı olabilir. İlacınızı süt ile beraber almayınız, demirin emilimi önlenir.

Kansızlığı önlemek için demirden zengin gıdaları (kırmızı et,fasulye, yeşil yapraklı sebzeler, kuru meyveler v.b.) tercih edin. Ayrıca demirin emilimin artırmak için bol C vitaminalmalısınız. Demir eksikliği kadar B vitamini ve folik asit alımı da önemlidir.

Çetin Emeç Bulv. 1065. Cd. No: 2/A Öveçler / Ankara

Telefon

Telefon

(0312) 472 33 34

E-mail

E-mail

info@ankaratupbebek.com.tr

Randevu Formu

Randevu Formu

Online Randevu