Gebelikte Uçak Yolculuğu Güvenli midir?

Uçaklardaki kabin basınçları belli seviyelerde tutulmak mecburiyetinde olduğundan, uçak yolculukları gebeliğin erken dönemlerinden itibaren güvenli kabul edilmektedir. Gebelikte belirlenmiş yüksek riskli bir durumunuz yoksa uçak yolculuklarını tercih etmenizde bir sakınca yoktur. Uzun süreli uçuşlarda 1,5-2 saatte bir koridorda kısa yürüyüşler yaparak ve varis çorabı kullanarak toplar damarlarda kan birikmesi ve pıhtılaşmaya yatkınlık oluşumuna engel olunabilir. THY’nın gebelik konusunda kuralları aşağıdaki gibi olup, değişik havayolu şirketleri kendi kurallarını uygulayabilmektedir.

Yirmisekiz hafta (yedi ay) doldurmamış olan hamile yolculardan rapor istenmez.

Tek bebeğe hamile yolcuların 28. haftadan 36. haftaya kadar kendi doktorundan aldığı “Uçakla seyahatinde herhangi bir sakınca yoktur” ibaresi yer alan raporu ile seyahatine izin verilir. 36. haftadan sonra ise doktor raporu olsa dahi seyahatine izin verilmez.

İki veya daha fazla bebeğe hamile yolcuların 28. haftadan-32. haftaya kadar kendi doktorundan aldığı “Uçakla seyahatinde herhangi bir sakınca yoktur” ibaresi yer alan raporu ile seyahatine izin verilir. 32. haftadan sonra ise doktor raporu olsa dahi seyahatine izin verilmez.

Doktor raporunun tarihi yedi günden eski olamaz.

Raporu düzenleyen doktorun rapor üzerinde adı soyadı, diploma numarası ve imzası mutlaka olmalıdır.

Rapor İngilizce veya Türkçe düzenlenmiş olmalıdır.

Çetin Emeç Bulv. 1065. Cd. No: 2/A Öveçler / Ankara

Telefon

Telefon

(0312) 472 33 34

E-mail

E-mail

info@ankaratupbebek.com.tr

Randevu Formu

Randevu Formu

Online Randevu