Genel Başarı Kriterleri

Home » Genel Başarı Kriterleri

Tüp Bebek Tedavisinde Genel Başarı Kriterleri

Genel Tedbirler; Tedavi öncesi aşırı kilolardan kurtulmak, sigara, alkol ve kafeinli içeceklerden uzak durmak, stresten kaçınmak başarı şansınızı artırır.

Tedavi öncesi değerlendirme; Çiftin yeterli temel araştırmasının yapılmış olması ve sorunun net saptanması gerekir. Bu araştırma aynı zamanda tüp bebek başarısını olumsuz etkileyebilecek faktörlerin belirlenmesini ve tedaviye başlamadan önce ortadan kaldırılmasını sağlamalıdır. Örneğin hidrosalpenks denilen tubalarda sıvı birikimi varsa tüplerin çıkarılması, rahim içinde bulunan polip myom gibi lezyonların çıkarılması, hipo ya da hipertrodi gibi diğer tıbbi sorunların çözülmesi önemlidir.

Ekibin deneyimi; Tedavinizi üstlenen Kadın Doğum uzmanları, laboratuvar ekibi ve hemşire kadrosundan oluşan tıbbi ekibin deneyimi başarı için en önemli faktörlerdendir; İnfertil çifterin çoğu bireysel olarak tedavi edilebilsede tüp bebek gerekli olduğunda tam bir ekip çalışması gerekir; Deneyimli doktorlar, embriyologlar, hemşireler, yönetim kadrosu, sizlerle ilgilenecek danışman kadrosu son derece önemlidir.

Dürüst, etik, bilimsel ve güncel teknolojiyi abartmadan düzgün bir şekilde kullanabilen bir kadro ve karşılıklı güven en önemli konuların başında gelir. Yumurta gelişimi için bireysel olarak size uygun ilaçların seçimi, dozlarının ayarlanması, ultrasonografi ve kan tetkikleri ile yapılan izlem, yumurtlarınızın sorunsuz toplanması, sorunsuz şekilde size transfer edilmesi ve bu yaklaşık 15 günlük süreçte sizi olumsuz etkliyebilecek komplikasyonlardan korunmanız hep bu süreç içindedir. Laboratuvar donanımı ve laborauvar ekibin deneyimi ayrıca vurgulanmalıdır. Laboruvar tüp bebek işlemlerinin yapıldığı bir mutfak gibi düşünülebilir.

Sadece size ait olan yumurta ve sperm hücrelerinin üst düzeyde güvenlik tedbirleri alınarak döllenmesi, uygun ve steril koşullarda gelişimlerinin sağlanması ve size nakledilmesine kadar geçen süreçte optimum koşullarda tutulması gereklidir.

Teknoloji, ve ekipman; Tüp bebek tedavisi üst düzey bir teknolojinin kullanımını ve güncel gelişmelerin izlenmesini gerektirir. Laboratuvar ve ameliyathane ortamında yeterli teknik ekipman, steril hava, her hasta için yeterli sayıda inkübatör, embriyoların içinde bekletilerek geliştirildiği sıvıların (medyum) kalite kontrollerinin yapılması, steril malzemelerin kullanılması ve yeterli teknik ekipman ve destek eleman bulundurulması önemlidir.

Kalite kontrol sistemleri; Yeterli ve üst düzeyde kullanılabilen kalite kontrol sistemlerinin varlığı başarının altın anahtarıdır.

Merkez seçimi; Uygun ekip, ekipman ve teknolojiyi barındıran ruhsatlı, yasal denetimlerden geçmiş deneyimli ve bilinen bir merkezin seçimi şansınızı iyi kullanabilmeniz adına atacağınız en önemli adımlardan birisidir.

Tedaviye uyum; Yukardaki belirtilen faktörlerin tümünün varlığına karşın tedaviye uyum sağlanamaması ve ilaçların düzgün kullanılmaması durumunda başarı oranı belirgin olarak düşer. Bu nedenle tedaviye uyumunuz ve işbirliğiniz son derece önemlidir.