Genital Hijyen Nasıl Yapılmalıdır?

Genital hijyen nasıl yapılmalıdır? Genital hijyende nelere dikkat edilmelidir?

Genital  bölgedeki organların gerek barsaklarla yakın komşuluğu, gerek idrar yollarına yakınlığı ve gerekse bu bölgenin nemli bir ortam oluşturması bu organlarda bakteriyel, viral ve mantarlarla olan enfeksiyonların  riskini artırmaktadır. Her ay gerçekleşen adet kanaması yine mikroorganizmalar için ideal bir besi ortamı oluşturmakta ve enfeksiyon riskini artırmaktadır.  Bu enkesiyonlardan kaçınmanın en önemli yolu genital bölgenin temizliğine ve hijyenine gereken önemi vermektir.

Vajina normalde mikroorganizmaların bulunduğu steril olmayan bir ortamdır, ancak vajenin doğal dengesini sağlayan laktobasillus adı verilen mikroorganizmalar vajen ortamının asit olmasını sağlayarak çeşitli mikroorganizmaların anormal çoğalmasını ve enfeksiyona neden olmasını önler. Bu nedenle vajinanın sık sık yıkanması ve temizlenerek hijyenin sağlanmaya çalışılması, tersine etki yaratabilir.  Kadınlarda belirttiğimiz gibi genital organların anüs ve idrar yollarına yakınlığı gözönüne alınmalı ve temizlik yapılırken önden arkaya doğru temizlik uygulanmalıdır. Genital bölgenin nemli olmasının yarattığı olumsuzluğu önlemek için naylon yerine pamuklu iç çamaşırlar tercih edilmeli, iç çamaşırlar hergün değiştirilmeli, dar pantolon, çorap kullanımından kaçınılmalıdır. Adet kanaması dönemi ortaya çıkan artmış enfeksiyon riski nedeniyle çok önemli olup, bu dönemde sık pet değiştirilmesi ya da tampon kullanılıyorsa sık değiştirilip vajende uzun süreli tutulmaması çok önemlidir. Ev dışı ortamlarda gemel tuvalet, banyo, sauna vs kullanımında dikkatli olunmalı ve temiz olduğundan emin olunmalıdır, ayrıca  tuvaletlerde tek kullanımlık kağıtlar kullanılmalıdır. Genital bölgedeki kılların giderilmesinde kullanılan ağda ve jilet gibi yöntemler etkili olmakla birlikte tahriş nedeniyle enfeksiyon riskini artırırlar, bu nedenle bunun için özel geliştirilmiş araçların kullanımı önerilir.

Bu özel dikkat edilecek konuların yanısıra  korunmasız cinsel ilişkide prezervatif kullanılması, ilişki sırasında zorlama ve tahrişten kaçınılması, cinsel ilişki sonrasında oluşabilecek idrar yapma isteğinin ertelenmemesi,  vajinal akıntı, kaşıntı, koku, tahriş, siğil gibi şikayetlerin  varlığında ertelemeden kadın hastalıkları ve doğumuzmanına başvurulmalıdır. Diğer bir önemli nokta ise şikeyetlerin olmaması durumunda bile düzenli jinekolojik muayene yaptırılmasdır.

Çetin Emeç Bulv. 1065. Cd. No: 2/A Öveçler / Ankara

Telefon

Telefon

(0312) 472 33 34

E-mail

E-mail

info@ankaratupbebek.com.tr

Randevu Formu

Randevu Formu

Online Randevu