Hazırlık Aşaması

Home » Hazırlık Aşaması

Tüp Bebek Tedavisinde Hazırlık Aşaması

Çiftlerle yapılan görüşmeyi, doktor muayenesini, bazı kan tetkiklerini ve hormonal incelemeleri, gerekirse histerosalpingografiyi (HSG), erkek için sperm analizi ve gerekli diğer testlerin yapılmasını ve tedavi portokolünün belirlenmesinden sonra, hemşire tarafından bilgilendirmeyi ve maliyet açıklamalarını içerir.

Tüm testlerin genellikle IVF uygulaması başlamadan tamamlanması gerekir. Böylece önceden saptanabilecek bir problemin, IVF işlemini etkilemesi önlenebilecek ve çiftin bu konuda bilgilendirilmesi sağlanabilecektir. Bu işlemler için randevu almanız gereklidir. İnfertil ailenin ilk görüşmeye birlikte gelmesi, tedavinin seçiminin yapılması ve kararların ortak olarak alınması açısından son derece önemlidir. Erkeğin, spermiyogram yapılabilmesi için 3 – 5 günlük cinsel perhizle gelmesi özellikle şehir dışından gelen hastalarda zaman kazanmak açısından önemlidir.

Doktorunuz, tıbbi geçmişiniz ile ilgili bilgi topladıktan sonra sizi muayene edecektir. Kadına adet düzeni, adetlerinin ağrılı olup olmadığı, adet kanamasının miktarı, varsa önceki gebelikleri ve geçirdiği operasyonlar dahil birçok konuda sorular sorulacaktır. Erkekten ise genital travma, operasyon, enfeksiyon, kullandığı ilaçlar ve geçirdiği hastalıklar hakkında bilgi alınacaktır. Bu nedenle tıbbi geçmişinizle ilgili önceki tüm tetkik ve tedavi bilgilerinizi (kan tetkikleri, reçeteler, rahim filmi gibi..) yanınızda getirmenizi istiyoruz. Bu sayede bazı tetkiklerin gereksiz tekrarı önlenebilecektir.

Ultrasonografi eşliğinde rutin jinekolojik muayene yapıldıktan sonra ileride yapılması muhtemel bir embriyo transferine kılavuzluk sağlaması için boş kateter ile bir ‘deneme transferi’ işlemi yapılacaktır. Bu işlem steril incecik bir plastik borunun rahim içine sokulmasından ibarettir ve ağrısız bir işlemdir. Bu yolla gerçek transfer sırasında kullanılmak üzere, rahmin boyu ve kanaldan geçiş özellikleri hakkında bilgiler toplanır. Ayrıca bu kateterin içerisinden steril sıvı verilerek sonohisterografi denilen inceleme basitçe yapılablir ve bu sayede çoğu hastada rahim filmine gerek kalmadan rahim içi hakkında yeterli bilgi edinilmiş olur.

Daha önceden çektirmiş olduğunuz rahim filmi doktorunuz tarafından incelenir. Eğer tıbbi bir gereklilik varsa (örneğin bu filmden sonra geçirilmiş bir rahim operasyonu veya 3 yıldan daha uzun bir süre gibi) tetkiğin tekrarı istenebilir. Bu durumda test, adetin 5-11. günleri arasında tekrarlanır. Ancak bu sırada adetin tamamen bitmiş olması gerekir.

Bazı hormonların (östradiol, FSH, LH) mutlaka adetin 2. veya 3. gününde değerlendirilmesi gerekir. Bu sonuçlar hem başarı şansınızın değerlendirilmesinde hem de daha sonraki tedavinizde ilaç dozunuzu belirlemede yardımcı olacaktır.
Yapılacak olan temel tetkikler; Kadında: HIV, HbsAg, Anti-HCV (Son 6 ayda yapılmış olmalı) Kan grubu, Tam kan; Rubella IgG, FSH, LH, E2 (adetin 2. veya 3. günü), TSH, PRL, Gerekirse yapılacak testler ; DHEAS, Total-Testosteron, AMH, Histerosalpingografi (Rahim filmi)
Erkekte : Semen analizi HIV,HbsAg, Anti-HCV, (Son 6 ayda yapılmış olmalı) Gerekirse yapılacak testler; Kan grubu, FSH, LH, T-Testosteron, PRL, Ürolojik muayene, USG, Genetik inceleme (Kromzom analizi ve Y delesyonu)

Görüşme, muayene, tetkilerinizin tamamlanması sonrasında infertiliite nedeni, yaş, yumurtalıkların rezervi kilo gibi bir çok faktör göz önüne alınarak doktorunuz tarafından hangi ilaçları ve ne dozda kullanacağınız belirlenecektir. Sonraki aşamada tüp bebek konusunda deneyimli hemşirelerimiz tarafından ilaçların nasıl ve ne zaman uygulanacağını öğreneceksiniz ve bir hatayı önlemek için tüm anlatılanlar size ayrıca yazılı olarak iletilecektir. Daha sonra size belirtilen günde kliniğe gelmek üzere yolcu edileceksiniz.

Kliniğimizde yapılan tüm işlemlerin ücretleri ve ödeme şekli konusunda da detaylı bilgiyi banko görevlilerimizden alabilirsiniz.

Doktorunuzla telefonla görüşmek istediğinizde, daha önceden planlanan işleri dolayısıyla anında görüşemeyebilirsiniz. Bu durumda telefondaki görevliye adınızı, soyadınızı, şehir koduyla birlikte telefon numaranızı ve konuşmak istediğiniz konu ile ilgili kısa bir not bırakınız. Bu durumda en geç 24 saat içinde geri aranarak bilgilendirileceksiniz. Eğer konu gerçekten acil ise bunu da sizi en kısa zamanda arayabilmemiz için bildiriniz.