Hazırlık Testleri

Home » Hazırlık Testleri

Tüp Bebek Tedavisinde Hazırlık Testleri

Her kadından istenilen; TSH, PRL, Anti – HIV, Hbs Ag, Anti – HCV, Kan grubu, Rubella IgG, aPTT, Tam kan sayımı testleri yanında yumurtalıklarda kalan rezervi değerlendirmek içinde herhangi bir zamanda AMH ya da adetin 2. veya 3.günü FSH, LH, E2 hormonları istenebilir. Tüylenme yakınması olan kadınlarda DHEAS, serbest-Testosteron hormonları değerlendirilmelidir. Yumurtlamanın olup olmadığı beklenen adetten 7 gün önce progesteron hormonu ölçümüyle değerlendirilebilir.

Rahim filmi – histerosalpingografi (HSG), kadınların özellikle fallop kanallarının değerlendirildiği bir incelemedir. Ayrıca rahim şekli konusunda da bilgi sağlar. Özellikle erkek kısırlığı nedeniyle tüp bebek tedavisi uygulanacaksa genelde yapılması gerekmez. Bu durumda rahim, sono – histerografi ya da ofis histeroskopi ile değerlendirilir.

Kısırlık sorunu yaşayan ailelerde ilk olarak erkek eş değerlendirilir. Bu amaçla ilk olarak 2 – 3 hafta ara ile en az iki kez semen analizi yapılır. Semen analizi yapılması bu konuda deneyimli insan kaynağı gerektirir. Bildiğiniz gibi bu analiz neredeyse sorunların yarısını aydınlatan bir test olacaktır. Bu nedenle testin yapılacağı yer özenle seçilmelidir. Semen analizinde sorunlar saptanırsa bunlara yönelik araştırmalar derinleştirilir. Semen incelemesi sırasındaki rutin değerlendirmelere ek olarak, vitalite, oto – antikor, DNA hasarını inceleyen uygulamalar istenebilir.

Üroloji uzmanının yaptığı muayeneyi takiben, skrotal ultrasonografi, transrektal ultrasonografi, genetik testler, sperm üretiminde rol alan FSH, LH, T-Testosteron, PRL hormonlarının tetkiki istenebilir. Anti – HIV, Hbs Ag, Anti – HCV ise tüp bebek uygulaması yapılacak herkesten istenen testlerdir.