İnfertilite ve Tüp Bebekte Akupunktur Uygulamaları

Modern tıp yeni yöntemler ve gelişmiş teknolojisiyle tedavi seçeneklerine her gün bir yenisi eklenmektedir. Tüp bebekteki gelişmeler tıpta bir devrim niteliğindedir. Bununla birlikte halen bu tedavilerde başarı şansı tüm dünyada ortalama % 50- 60 oranını aşamamıştır. Bu oranı daha da yükseltmek için bilim çevreleri ve klinisyenler her alanda çok çeşitli çalışmalar yürütmektedirler. Bu alanlardan biri de akupunktur tedavisidir. Son yıllarda literatürde bu konuda giderek artan sayıda olumlu sonuçlar bildiren çalışmalar yayınlanmaktadır.

Akupunktur Nedir ve Tüp Bebekte Nasıl Etki Eder

Geleneksel Çin Tıbbı’nın önemli bir tedavi aracı olan akupunktur, deri üzerinde bulunan özel noktalara iğne (ya da ısı, basınç) uygulayarak iç organlarda etki oluşturma prensibi ile iyileşme sağlamaktadır. Geleneksel Çin Tıbbına göre insan bedeni, içerisinde “esas güç, öz” diye tanımlanabilecek bir enerjinin (Qi) dolaştığı kanallar sistemiyle sarmalanmıştır. Bu kanallar deride uzanırlar ve belirli yerlerde vücudun içine doğru yönlenirler.

Her organ kendini iyileştirme yeteneğine ve potansiyeline sahiptir, tek ihtiyacı olan şey bunu sağlayacak enerjinin kendisine akmasıdır. Böylece bu kanallardaki enerji dengeli ve düzenli dolaştığı sürece sağlıklı olma durumu devam eder. Hastalıklar ise bu enerjinin dengesiz dağılmasından ya da tıkanmasından kaynaklanır; organın kendini yenileyebilmesi için gereken enerji dağılımı bozulmuştur. Akupunkturla uygulanan tedavide, iğnelerle bu kanallardaki enerjinin harekete geçirilmesi, yönlendirilmesi ile organların iyileşme potansiyellerinin açığa çıkarılması hedeflenir.

Bilimsel Araştırmalar

Yapılan çalışmalarda akupunktur noktalarının diğer deri bölgelerine göre daha yoğun bir sinir ağıyla çevrelenmiş ve yüksek elektriksel iletkenliğe sahip olduğu bulunmuştur. Kadınlarda infertilite ile ilgili yapılan çalışmalarda belirli noktalara akupunktur uygulamasıyla elde edilen fizyolojik değişiklikleri açıklayabilecek en az 4 farklı mekanizmanın bulunduğu anlaşılmıştır.

1-Nöroendokrinolojik düzenleme: Hormonal denegenin kurulmasına yardımcı olur.

2-Uterusa ve overlere kan akımının artması: İyi kanlanamadığı için fonksiyonları bozulan dokuları iyileştirir.

3-Bağışıklık faktörlerini düzenleme: Hem hücresel düzeyde hem de serumda vücut bağışıklığını destekler.

4-Stress, anksiyete ve depresyonu azaltma: Endorfin ve serotonin salgılanmasını uyararak iyilik hali sağlar.

Bu mekanizmalar üzerinden ortaya çıkan etkilerle:

overlerin kanlanmasının arttığı,

-embriyonun rahime tutunmasının kolaylaştığı,

-gebelik için gereken hormonal düzenlenmenin iyileştiği ve

-ruhsal olarak rahatlamaya yol açtığı ortaya konulmuştur.

En önemli hususlardan biri de tüm bu çalışmalarda akupunkturun hiç bir olumsuz yan etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Bu bakımdan infertilitede ve tüp bebek tedavilerinde güvenli bir tamamlayıcı/yardımcı tedavi olarak önerilmektedir.

Çetin Emeç Bulv. 1065. Cd. No: 2/A Öveçler / Ankara

Telefon

Telefon

(0312) 472 33 34

E-mail

E-mail

info@ankaratupbebek.com.tr

Randevu Formu

Randevu Formu

Online Randevu