Meme Kanseri

Home » Meme Kanseri

Meme Kanseri

Kadınlarda en sık görülen kanserdir ve her  9 kadından biri hayatı boyunca meme kanserine yakalanma riskine sahiptir.

Meme kanseri en çok hangi yaşlarda görülür ?

35 yaşından önce meme kanseri nadirdir. Genellikle yaş arttıkça meme kanseri sıklığı da artar.

Hangi kadınlar meme kanseri açısından riskli gruptadır ?

  • Yaş ilerledikçe meme kanseri riski artmaktadır ve bu risk 40-50 yaşından sonra belirginleşmektedir.
  • Anne veya kızkardeşte meme kanseri olması, özellikle birden çok akrabada, her iki memede ve menopoz öncesinde meme kanseri görülmesi
  • Adetlerin erken yaşta (12 yaşından önce) başlaması ve menopoza geç girilmesi (55 yaşından sonra)
  • Çocuk doğurmamış olmak veya ilk çocuğu 35 yaşından sonra doğurmuş olmak
  • Daha önceden kalın barsak veya rahim (endometrium) kanserine  yakalanmış olmak
  • Şişmanlık
  • Bol yağlı ve yüksek kalorili diyetle beslenme

Bu faktörlerden bir ya da bir kaçının birarada bulunması meme kanseri gelişme riskini artırmakla beraber mutlaka meme kanseri olacağınız anlamına gelmemektedir. Tersine meme kanserlerinin çoğu bu risklerin bulunmadığı kadınlarda   gelişmektedir.

Meme kanserinin erken belirtileri nelerdir ?

Meme kanserinin çok erken belirtisi yoktur. Daha çok ileri evrede  memede bir sertlik veya kitle ortaya çıkabilir. Daha nadir olarak bunlar olmadan  meme başı akıntısı ya da meme derisinde çekilme ilk belirti olarak ortaya çıkabilir. Ancak memedeki tüm kitlelerin kanser olmadığını unutmamanız ve bir kitlenin varlığında hemen panik olmamanız gerekir.

Meme kanserinin erken teşhisi için neler yapılabilir ?

  • Kadının sık sık bir kitle veya sertlik açısından kendi kendini muayene etmesi ve bunu alışkanlık haline getirmesi çok önemlidir. Kendi kendini muayene genç yaşlarda başlamalı ve yaşamınız boyunca sürdürülmelidir. Bu muayeneler adet gören kadınlarda adetin bitiminden hemen sonraki günlerde adet görmeyen kadınlarda her ayın belirli bir gününde yapılmalıdır. Muayene sırasında memede veya koltuk altınızda bir kitle olup olmadığını, memenin büyüklük ve şeklindeki  değişiklikleri, meme başında akıntı, içe dönüklük, meme ciltinde çekilme , renk değişikliği gibi bulguların var olup olmadığını incelemeniz gerekir. Eğer herhangi bir anormallik dikkatinizi çekerse derhal doktorunuza başvurmanız gerekir.
  • Ayrıca 35 yaşın üstündeki kadınlara her yıl bir doktor tarafından meme muayenesi yapılmalıdır. 40 yaşında meme muayenesi ile birlikte ilk mamografi yapılmalı; daha sonra 40-50 yaşları arasında 2 yılda bir, 50 yaşından sonra yılda bir meme muayenesi ve mamografi tekrarlanmalıdır. Yüksek risk faktörü olan kadınlarda ilk mamografi 40 yaşından önce yapılıp, tekrar eden meme muayenesi ve mamografiler ise yılda bir yapılmalıdır. Mammografi düşük dozda ışın kullanılarak meme dokusunun yapısını detaylı olarak gösteren radyolojik bir yöntemdir. Amacı kanserin henüz çok küçük ve yayılmadığı aşamada sapanmasıdır. Meme ultrasonografisi de gerektiğinde meme hastalıklarının tansında kullanılan yöntemlerden birisidir ve özellikle kistik lezyonların tanınmasını sağlar.