Menopoz Neden ve Nasıl Oluşur?

Menopoz neden ve nasıl oluşur. Bir kız çocuğu doğduğunda yumurtalıklarında yaklaşık 1-2 milyon civarında yumurta mevcuttur. İlk adet kanamasının başladığı dönemde bu sayı yaklaşık olarak 400.000 civarına düşmüştür. Bu dönemden itibaren üreme çağı denilen ve yaklaşık 30 yıl devam eden bir süreçte kadınlar her ay düzenli olarak adet görmeye başlamaktadır. Beyinden salgılanan bazı hormonların etkisiyle (LH, FSH) kadınların yumurtalıklarında her ay çok sayıda yumurta gelişmeye başlamakta ancak bunların içinden sadece bir yumurta olgunlaşarak adetin ortasına denk gelen günlerde yumurtalıklardan atılmaktadır (Yumurtlama).

Diğerleri ise gelişimlerini tamamlayamadan yok olmaktadır (Atrezi). Yumurtanın gelişimi sırasında yumurtalıklardan önce östrojen hormonu salgılanmakta ve rahim iç dokusunun kalınlığını artırmakta (proliferatif faz), yumurtalamadan sonra ise östrojen ile birlikte progesteron salgılanarak rahim iç dokusunu olası bir gebelik için hazırlamaktadır (sekretuvar faz). Eğer yumurtlama döneminde cinsel ilişki olursa ve atılan yumurta döllenirse, döllenmiş yumurta rahim iç tabakasına tutunarak gebeliği başlatmaktadır. Eğer atılan yumurta döllenmezse bu durumda gebelik için hazırlanan rahim iç tabakası kanama ile atılmaktadır.

Bu anlatılanlar tüm üreme çağı boyunca sürmekte ve sonunda her ay tüketilen yumurtalar nedeniyle belirli bir yaştan itibaren yumurtalık fonksiyonları önce azalmakta ve daha sonra kesilmektedir. Yumurtalık fonksiyonlarında azalma bazen daha erken başlamakla beraber genellikle 40’lı yaşlardan sonra ortaya çıkmaktadır. Menopoz öncesi bu dönemde adetlerin eski düzenini kaybetmesi, sık ve aşırı kanama, adet aralarının uzaması gibi yakınmaların yanısıra sıcak basmaları, yorgunluk, uykusuzluk, sinirlilik vb. şikayetler ortaya çıkabilir.

Bu dönemin sonunda yumurtalık fonksiyonlarının tamamen kesildiği bir gün adetler bir daha başlamamak üzere sonlanmaktadır (Menopoz). Menopoz adet kanamalarının tamamen sona ermesi demek olup 1 yıl boyunca hiç adet görmeyen bir kadının menopoza girmiş olduğu kesinlik kazanır. Çoğu kadında ortalama menopoz yaşı 50 yaş civarında olmakla beraber bu 45-55 yaşları arasında değişebilir.

Bir kadının annesinin veya ablasının menopoza girdiği yaş bir fikir verebilmekle beraber yine de o kadının kesinlikle hangi yaşta menopoza gireceğini tahmin etmek imkansızdır. Bu doğal süreç dışında ayrıca ameliyat ile rahim ve yumurtalıkların çıkarılması yada radyoterapi veya kemoterapi sonucunda yumurtalıkların etkilenmesi ile daha erken yaşlarda menopoza girilebilir. Bazı kadınlarda ise hiç bir neden olmaksızın 30’lu yaşlarda menopoza girilebilir (Erken menopoz).

Rahimi alınan ancak yumurtalıkları bırakılan kadınlarda rahim çıkarıldığı için adet kanamaları kesilecek ancak yumurtalıklar alınmadığı için başlangıçta menopoz belirtileri ortaya çıkmayacaktır. Bu kadınlar menopoza girdiklerini östrojen eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan şikayetlerin başlaması ile anlayabildikleri gibi yapılacak bazı hormon tahlilleri ile de bu durum kolayca anlaşılabilmektedir.

Çetin Emeç Bulv. 1065. Cd. No: 2/A Öveçler / Ankara

Telefon

Telefon

(0312) 472 33 34

E-mail

E-mail

info@ankaratupbebek.com.tr

Randevu Formu

Randevu Formu

Online Randevu