Menopozda Vücudumuzda Olan Değişiklikler

Menopoza neden olan olaylar ve menopozda ortaya çıkan değişikliklerin tümü yumurtaların tükenmesi ve bunun sonucunda hormonal fonksiyonların azalması veya sona ermesiyle ilişkilidir. Yumurtalıklardan salgılanan hormonlar arasında östrojen, progesteron ve testosteron hormonları yalnız üreme ile ilgili fonksiyonlar için önemli olmakla kalmayıp aynı zamanda başlıca östrojen olmak üzere kemikler, cilt, kalp ve kan damarları gibi hayati dokular içinde yararlı etkilere sahiptir. Bu nedenle menopoz sonrası dönemde ortaya çıkan östrojen eksikliği bu sistemlerde bozukluklara yol açmakta ve östrojenin dışardan ilaç olarak verilmesi ile bu sorunların önüne geçilebilmektedir.

Menopozda östrojen eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan belirtiler şu şekilde özetlenebilir.

Sıcak basmaları, gece terlemeleri, uykusuzluk, çarpıntı, baş ağrısı, göz kararması, aşırı yorgunluk, deride buruşma, gerginlik ve esneklik kaybı, memelerde küçülme, gevşeme vb değişiklikler.

Gerginlik, uykusuzluk, geceleri sık uyanma, sıkıntı, depresyon, unutkanlık, aşırı sinirlilik, kendini değersiz hissetme, sevilmediğini sanma, halsizlik, kolay ve sık ağlama, olaylardan çabuk etkilenme, aşırı hassasiyet gibi psikolojik belirtiler ve cinsel istekte azalma.

Dış ve iç genital organlarda küçülme, gevşeme, sarkma, salgılarda azalma, kuruluk. Bunların sonucunda cinsel ilişki sırasında ağrı ve rahatsızlık hissetme, inatçı ve devamlı kaşıntı. Üretra ve mesanenin (idrar torbası) etkilenmesi nedeniyle çok daha sık idrara çıkma isteği , idrar kaçırma ve idrar yaparken yanma. Genital organlarda gevşeme nedeniyle ortaya çıkan problemler (Sistosel, rektosel, desensus uteri vb).

Kemiklerde erime (osteoporoz) ve buna bağlı olarak erken dönemlerde ortaya çıkan bel, eklem ve kas ağrıları ve daha ileri aşamalarında kemik kırıklarının görülmesi. Yine vücudu destekleyen dokularda kuvvet kaybı ve kemik yapısındaki bozulma nedeniyle boy kısalması ve kamburlaşma.

Kanda bulunan ve kalp-damar hastalıklarının gelişimini önleyen iyi huylu kan yağlarının (HDL) oranında azalma ve tersine damar sertliğini (arterioskleroz) arttırarak kalp krizi riskini artıran kötü huylu kan yağlarının (Kolesterol, LDL) oranında artış.

Çetin Emeç Bulv. 1065. Cd. No: 2/A Öveçler / Ankara

Telefon

Telefon

(0312) 472 33 34

E-mail

E-mail

info@ankaratupbebek.com.tr

Randevu Formu

Randevu Formu

Online Randevu