Myom Nedir?

Rahim (Uterus) dokusundaki  kas tabakasından köken alan iyi huylu tümörlere myom ya da leiomyom adı verilir.  Çocuk doğurma yaşındaki kadınlarda çok sık görülür ve hemen hemen her dört kadından bir tanesinde mevcuttur. Myomlar rahim içindeki yerleşimlerine göre genellikle 3 gruba ayrılırlar;

1) Submüköz myomlar rahim içindeki boşluğa doğru büyürler ve genellikle adet kanaması miktarında artış ya da düzensiz kanamalara yol açarlar. Tespit edildiklerinde hangi büyüklükte olurlarsa olsun çıkarılmaları gerekir. Genellikle histereskopi denilen kapalı ameliyat tekniği ile çıkarılmaları tercih edilir.

2) İntramural myomlar rahim kas tabakası içinde büyüyen myomlardır, genellikle ultrasonografide tesadüfen tespit edilirler ve bir şikayete yol açmazlar. Ancak bazen rahim iç tabakasına bası yaparak adet kanaması miktarını artırabilirler yada düzensiz kanamalara neden olabilirler. Şikayete  yol açmadıkları sürece ya da çok büyük olmadıkları sürece ameliyat edilmelerine gerek yoktur.

3) Submüköz myomlar rahim dışına doğru büyüyen myomlardır. Çok ileri büyüklüğe ulaşana kadar genellikle bir sorun yaratmazlar. 8-10 cm ve üzerinde bir büyüklüğe ulaştıklarında çevre organlara bası nedeniyle oluşan şikayetler (mesane vb), kanama miktarında artış ve düzensiz kanamalar, karında hissedilen bir şişlik ve ele gelen bir kitle ile farkedilirler. Yine belirgin bir şikayet olmadığı sürece izlenebilirler.

Çetin Emeç Bulv. 1065. Cd. No: 2/A Öveçler / Ankara

Telefon

Telefon

(0312) 472 33 34

E-mail

E-mail

info@ankaratupbebek.com.tr

Randevu Formu

Randevu Formu

Online Randevu