Sezaryen Nedir? Sezaryen Doğum ve Riskleri Nelerdir?

Sezaryen anne karnına ve rahmine yapılan cerrahi bir kesi ile bebeğin doğurtulmasıdır. Sezaryen vajinal doğuma göre maliyeti daha yüksek, daha ağrılı ve iyileşme süreci daha uzun olan ancak bazen hayat kurtarıcı bir doğum şeklidir.

Doktorlar ne zaman sezaryan ile doğumu seçerler?

-Annenin pelvik yapısı vaginal doğuma uygun değil ise, bebek ayakları veya bazen makat geliyor ise veya bebeğin kafa çapı büyük ise;

-Annenin ciddi sağlık problemleri var ise (yüksek kan basıncı gibi.),

-Kordon sarkması durumunda,

-Plasentadan kaynaklanan kanamalarda ve plasentanın rahim ağzını kapatması durumunda,

-Distosilerde yani zor doğumlarda,

-Bebeğin doğum eylemi sırasında sıkıntı yaşaması nedeni ile (kalp atışlarında yavaşlama gibi.)

İsteğe bağlı sezaryen doğumun riskleri nelerdir?

Daha önce vaginal doğumda sıkıntı çeken, daha önce sezaryan olan, bebeğin vajinal doğumda travma görmesinden korkan anneler sezaryan ile doğumu seçerler. Düşük riskli gruptaki hastalarda isteğe bağlı sezaryan uygulanması minimum risk getirir. Bu riskler şu şekilde sıralanabilir:

-Gebelik yaşı doğru heasplanmamış ise premature doğum nedeni olabilir ve bebek bu nedenle doğum sonrası solunum sıkıntısı ve başka problemler yaşayabilir.

-Genel anestezi altında yapılan sezaryan ile doğumlarda anestezik maddeye bağlı bebek depresif doğabilir.

-Annede uterus ve çevre organlarda enfeksiyon gelişebilir.

-Vaginal doğuma göre sezaryanda kan kaybı yaklaşık iki katı fazladır.

-Sezaryan sonrası bağırsak hareketlerinin normale dönmesi daha uzun zaman alır.

-Genel anesteziye bağlı solunum yollarına ait komplikasyonlar gelişebilir.

-Annenin bacaklarında, pelvik organlarda ve akciğerlerde pıhtılar gelişebilir.

İsteğe bağlı sezaryan ile doğumlardan sonra genelde hem sizin hemde bebeğinizin sağlığında problem olmayacaktır. Hastahanede kalış süreniz 3 ile 5 gün arasında olup, iyileşme süreciniz 4-6 hafta sürebilir. Ameliyat sonrası bulantı ve üşüme hissiniz olabilir; karnınızda ağrı olabilir. Ameliyat sonrası gelişen ağrılarınızada size uygun ağrı kesiciler verilecektir. Barsak hareketleriniz hızlandırmak ve pıhtı oluşumlarını önlemek amacı ile sezaryandan sonraki 8 ile 24 saat içinde ayağa kalkmalısınız.

Sezaryen sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Zor ve uzun doğumlar bazen kaçınılmaz olarak sezaryan ile sonuçlanır. Doğum eylemi sırasında bebeğin en kısa sürede dışarı çıkartılması gerektiğinde sezaryan başvurulacak tek yöntemdir. Doğum sezaryan ile gerçekleşti ise ameliyat sonrası dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar vardır.

-Ameliyat sonrası iyileşme süreciniz uzun zaman alacağından yorucu hareketlerden kaçınınız.

-Bebeğin bakımında aile bireylerinden ve arkadaşlarınızdan yardım alınız.

-Posalı gıdaları ve yüksek enerjili gıdaları tercih ediniz. Ameliyat sonrası bağırsak hareketleriniz yavaşlamış olacağından kabız kalmamaya gayret etmelisiniz.

-Ameliyat bölgesi hassas olacağından karın kaslarınızı ilk 1-2 hafta kullanmanız mümkün olmayacaktır. Bebeği emzirmede güçlük çekebilirsiniz, emzirme sırasında karın bölgesine bir yastık koyarak yara yerindeki baskıya bağlı ağrıyı azaltabilirsiniz.

-Bu dönemde bol su için ve sık idrara gidiniz.

-Belli aralıklar ile yara yerinizi kontrol ediniz. Bu bölgeyi temiz tutmak önemlidir. Herhangi bir kızarıklık, sulanma, ısı artışı durumunda doktorunuza haber veriniz.

Çetin Emeç Bulv. 1065. Cd. No: 2/A Öveçler / Ankara

Telefon

Telefon

(0312) 472 33 34

E-mail

E-mail

info@ankaratupbebek.com.tr

Randevu Formu

Randevu Formu

Online Randevu