Tüp Bebek Hakkında Sık Sorulan Sorular?

Tüm Sorularınız İçin info@ankaratupbebek.com.tr mail atabilir yada 0312 472 33 34 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

 

Tüp Bebek Konusunda Yasal Düzenlemeler

Tüp Bebek Merkezleri 21 Ağustos 1987 tarih ve 19551 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmış; 19 Kasım 1996 tarih ve 22822 sayılı Resmi Gazete’de, 11 Ocak 1998 tarih ve 23227 sayılı Resmi Gazete’de, 28 Ocak 1998 tarih ve 23244 sayılı Resmi Gazete’de, 31 Mart 2001 tarih ve 24359 sayılı Resmi Gazete’de ve 08 Temmuz 2005 tarih ve 25869 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan şekliyle değiştirilen Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezleri Yönetmeliği’ne uygun olarak çalışmaktadır (Detay için www.saglik.gov.tr).

İslam Dini Açısında Tüp Bebek Uygulaması?

Eşlerin kendi sperm ve yumurta hücreleri kullanılmak koşuluyla tüp bebek uygulaması islam dinine uygundur. Yumurta, ve sperm bağışı ya da taşıyıcı annelik uygun değildir. Bazı Müslüman ülkelerde yumurta bağışı ve taşıyıcı annelik serbesttir.

Tüp bebek pahalı bir yöntem midir?

Bu yöntem özel olarak hazırlanmış steril ameliyathaneler ve labaratuvar ortamı, çok iyi yetişmiş tıbbi personel ve son derece modern tıbbi cihazlar gerektirir. Kullanılan tüm tıbbi cihaz ve sarf malzemelerinin hemen tümü ithal edilmektedir ve oldukça da pahalıdırlar. Ayrıca malzemelerin çoğu tek kullanımlık olup işlem sonrası atılmakta ve yeniden kullanılmamaktadır.

Amerika Birleşik Devleti’nde hazırlık tetkikleri ve ilaçlar hariç yalnızca bir uygulamanın ortalama maliyeti yaklaşık 7000-10000 Dolar, Avrupa’da ise maliyetler 3000-5000 Euro civarındadır.

Maliyeti arttıran bu nedenlere rağmen merkezimiz fiyatları bu bedelin oldukça altındadır. Tüp Bebek tedavisinde masraflar üç basamakta toplanabilir.

1)Tetkikler,

2)İlaçlar

3)Tedavi maliyeti.

İlk görüşmeden sonra danışmanlarımız doktorunuz tarafından istenen tetkiklerin ve tüm tedavinin maliyetini hiçbir sürprize yer kalmayacak şekilde size açıklayacaktır.

Tüp bebek sonrasında kendiliğinden gebe kalabilir miyim ?

Evet. Özellikle açıklanamayan infertilite, erkek subfertilitesi, yumurtlamanın olmamasıi endometrşyozis vs gibi durumlarda her zaman kendiliğinden gebelikşansı vardır.

Ne zaman banyo yapabilirim?

Transferden bir gün sonra ılık bir duş alabilirsiniz. Sıcak banyodan kaçınmanızı öneririz.

Ne zaman cinsel ilişkide bulunabiliriz?

Gebelik testinin sonucunu alana kadar cinsel ilişkide bulunmamalısınız.

Embriyo transferinden sonra test gününe kadar yatmalı mıyım ?

Kesinlikle hayır. Tarnsferde sonra merkezde 1-2 saat dinlendikten sonra evinize dönebilirsiniz. Eğer merkezden arabayla 2 saatten daha uzak bir mesafede ya da şehir dışında oturuyorsanız merkeze yakın bir otelde en azından bir gece konaklamanızı öneririz. Transferden sonra bir iki gün dinlenerek normal günlük aktivitelerinize dönebilirsiniz. Eğer işiniz çok stresli ve yorucu ise bu konuyu doktorunuzla konuşmanızı öneririz.

Dondurulan embriyolar ne kadar saklanabilir?

Kimse bu sorunun kesin cevabını bilmemektedir. Ancak ülkemizdeki kanunlar bu süreyi 5 yıl ile sınırlandırmıştır. Ancak bu beş yıllık süre içerisindeki her yıl ve 5 yıldan sonrası için bize uzatma isteğinizi iletmeniz yasal olarakzorunludur. Aksi takdirde bakanlığa bildirilerek imha edilmeleri gerekir.

Embriyolarım dondurulacak mı? Ne zaman ?

Transfer sonrasında dondurulmaya uygun kalitede yeterli sayıda embriyonuz varsa bunların dondurulması için sizden izin alınacaktır. Döllenme gününden altıncı güne kadar IVF ekibinin uygun göreceği herhangi bir günde dondurulabilirler ve bu konu sizinle tartışılacaktır.

Embriyo transferi hangi gün yapılacak ve nelere dikkat etmeliyim?

Embriyo transferinizin ne zaman yapılacağı size önceden bildirilecektir. Transfer işlemine gelirken, eğer anestezi uygulanmasını gerektiren bir durum yoksa aç olmanıza gerek yoktur. Transfere gelirken duş alınız; parfüm, makyaj malzemesi kullanmayınız ve aksi söylenmedikçe transfere idrara sıkışık olarak geliniz. Tüm diğer ilaçlarınızı yanınızda getiriniz.

Yumurtalarımın kalitesi ve döllenme hakkında ne zaman bilgi alacağım?

Yumurta toplama işleminden 1 gün sonra saat 11.00-14.00 arasında embryoloji laboratuvarında görevli embriyologlar sizi arayacak ve kaç yumurtanıza işlem yapıldığını ve döllenme olup olmadığını ve transfer işleminin ne zaman yapılacağını iletecektir. Bu nedenle bu saatler arasında bize verdiğiniz Ankara telefonunuzda ya da cep telefonunuzda bulunmanız gerekmektedir. Eğer bulunamıyorsanız belirtilen saatler arasında bizi arayınız.

Yumurta toplama işlemi sonrasında nelere dikkat etmeliyim?

Yumurta toplama işleminden sonra toplanan yumurta sayınız size bildirilecek ve nelere uymanız gerektiği size yazılı olarak iletilecektir. Yaklaşık 1 saatlik dinlenmeden sonra evinize dönebilirsiniz, o gün istirahat etmenizi öneririz. 24 saat süreyle spor, ağır iş, ağır yük kaldırma gibi aktivitelerde bulunmayınız, tehlikeli olabilecek aletler ve araba kullanmayınız. Kendinizi iyi hissediyorsanız ertesi gün işinize dönebilirsiniz. 1-2 gün süreyle adet ağrısına benzer bel ve kasık ağrısı, vaginal (hazneden) az miktarda lekelenme şeklinde kanama olabilir. Eğer ağrı şiddetli ve sürekli oluyorsa (apandisit, ülser ağrısı gibi), yada kanama miktarı daha fazla ise, bulantı, kusma başlarsa, 38 dereceyi geçen ateş olursa merkezimize haber veriniz. Istediğiniz zaman ılık banyo yapabilirsiniz. Sıcak banyodan kaçınmanızı öneririz. Yumurta toplama sonrasında kullanmanız gereken progesteron ve diğer ilaçlarınızı size tarif edildiği gibi kullanmanız gerekmektedir.

Önceden yapılan TESE’de sperm çıkmadı. Tekrar deneyebilirmiyim?

Önceden TESE yapılmış bir erkekte sperm bulunamamışsa TESE işleminin tekrarlanıp tekrarlanmaması tartışmalıdır. Eğer usulüne uygun olarak yapılmış bir Mikro-TESE işlemi varsa ve önceki TESE işleminde sonradan patolojiye gönderilen örnekte sperm ya da öncü spermatid hücreleri görülmemişse tekrar TESE yapılmasın agerek yoktur. Ancak bu konularda bilgi yoksa ya da şüpheliyse tekrarlanabilir. Bu nedenle TESE raporunuzu mutlaka alınız ve örneğin patolojiye gitmesini isteyiniz.

TESE işlemlerinde sperm çıkmadığında ne yapılacak?

İşlem sırasında operasyon mikroskobu kullanılması (Mikro-TESE), TESE işlemini yapan hekimin deneyimi ve sabrı, yeterli sayıda parça alınması gibi faktörler sperm bulma olasılığını artırmaktadır. Ancak ne yazıkki TESE işlemlerinde sperm çıkmayabilir. Bu nedenle masraflarınızı artırmamak ve eşinizi gereksiz bir işleme maruz bırakmamak için TESE işlemi genellikle yumurta toplamından bir gün önce ya da aynı gün erken saatte yapılır. Bu durumda eşinizin kullandığı tüm ilaçlar kesilerek tedavinize son verilir. Nadiren eşnizde çok yumurta gelişmişse OHSS riskinden korumak için yumurtaları

Eşimin semen örneğini ne zaman vermesi gerekecek?

Yumurtaların toplanacağı gün eşinizden de semen örneği alınacaktır. Embriyolog size kesin zaman hakkında bilgi verecektir. Bu işlem sırasında kullanmanız için özel bir odamız mevcuttur. Eğer özel bir probleminiz varsa yumurta toplama işleminden önce embriyoloğa bilgi veriniz.

Hiç yumurta elde edilmediği olur mu?

Evet. Özellikle ultrasonografide yalnızca birkaç follikülün var olduğu durumlarda yumurta da elde edilemeyebilir. Bazen çatlamayı önleyen agonist ya da antagonist ilaçlara karşın erken yumurtlama olabilir ve yumurtalar karın boşluğun atıldığından yumurta alınamayabilir. Ya da çatlatma ilacınızı yaptırmamanız durumunda veya yapısal bari sorunların varlığında çok sayıda follikül olmasına karşın yumurta elde edilemeyebilir bu duruma Empty Follikül Sendromu (Boş follikül sendromu) adı verilir. Bu nedenle ilaçlarınızı çok dikkatli olarak ve size bildirilen saatlerde yaptırmanız ve unutmanız durumunda ekibi uyarmanız gerekir.

Toplanan tüm yumurtalar olgunmudur ve hepsi döllenir mi?

Hayır. Toplanan yumurtalar GV MI ve MII olarak 3 gruba ayrılır. Sadece MII yumurtalar olgundur ve ICSI yapılarak döllenmeye adaydır. ICSI sonrası ortalama döllenme oranı %65 olarak gerçekleşmektedir. Bazı çiftlerde daha yüksek oranda döllenme gerçekleşirken, nadiren de maalesef hiç döllenme olmamaktadır.

Her follikül bir yumurta içerir mi?

Hayır. Fakat, bazen eğer çok sayıda follikül mevcutsa tümünü doğru olarak saymak mümkün olamaz. Bu durumda ultrasonografide gördüğümüzden daha fazla ya da daha az yumurta elde edilebilir.

Yumurta toplama işlemi sonrasında kendimi nasıl hissedeceğim?

Anestezik ilaçlarının etkisi ile uyku halinden sık yakınılmaktadır. Karında rahatsızlık hissi olabilmektedir. Kendinizi yeterince iyi hissediyorsanız ertesi gün işinize dönebilirsiniz.

Yumurta toplama ağrılı bir işlem midir?

Yumurta toplama, hiçbir ilaç kullanılmadan da yapılabilen çok ağrılı olmayan bir işlemdir. Ancak günümüzde damar yoluyla kullanılan sakinleştirici ve ağrı kesici ilaçlarla hasta uyutulmaktadır.

Yumurta toplama işlemi (OPU) ne kadar zaman alır?

Bu işlemin ne kadar süreceği yumurtalıklardaki follikül sayısı ile ilişkilidir. Fakat ortalama 10-15 dakika sürdüğü söylenebilir. İşlem öncesi hazırlıklar ve işlem sonrasındaki dinlenme periyodunu da gözeterek minimum 2 saatinizi bu işleme ayırmanızı öneririz.

Yumurta toplama işlemine gelirken nelere dikkat etmeliyim?

Anestezi alacağınız için en az 6-8 saat bir şey yiyip içmemiş olmanız ve işleme girmeden önce mesanenizi boşaltmanız gerkir.

Kullanacağım ilaçlar yumurtalık kanserine neden olur mu?

Bugüne kadar üremeye yardımcı ilaçlarla yumurtalık kanseri arasındaki ilişkiyi kesin olarak gösterebilen bir bilgi yoktur. Yumurtalık kanseri kadınlarda beşinci en sık görülen iç organ kanseridir. Tanının konulduğu ortalama yaş 50-59’dur. Ailesinde yumurtalık kanseri öyküsü olanlar ve endüstriyel toplumlarda yaşayan kadınlarda riskin daha fazla olduğu; gebelik, emzirme ve doğum kontrol hapı kulanımının riski azalttığı bilinmektedir.

Enjeksiyonla kullanılacak ilaçların nasıl uygulanacağını bilmiyorum, ne yapmalıyım?

Biz enjeksiyonlarınızın kendiniz tarafından veya eşiniz tarafından size uygulanmasını tercih ediyoruz. Genelde cilt altı enjeksiyon şeklinde kullanılan ilaçların uygulamasını öğrenmek kısa sürede mümkündür. Bu işlemi yapmak istemiyorsanız bile nasıl yapıldığını bilmeniz size bu işlemi uygulayacak üçüncü kişileri kontrol etmeniz açısından önemlidir. Hemşirelerimizin size verecekleri kurslara katılmanızı öneririz.

İlaçlarımı ne zaman ve nasıl kullanacağımı kimden öğreneceğim?

Doktorunuzun tetkik sonuçlarınıza göre size özel olarak belirleyeceği tedavi şeması, bu konuda yetişmiş hemşirelerimiz tarafından size anlatılacak ve sorularınız yanıtlanacaktır.

Daha önce çektirdiğim bir rahim filmim (histerosalpingografi – HSG) var, yeni bir HSG gerekli mi?

Hayır, eğer bu işlemden sonra bir operasyon geçirmediyseniz ve 3 yıldan daha yeni tarihli bir filmse yeni bir HSG gerekli değildir. Ayrıca erkek infertilitesi sorununda çoğunlukla HSG çekilmesine gerek yoktur rahim içini görüntülemek için çoğunlukla USG ya da sonohisterografi denilen işlem yeterlidir.

Spermiyogram için örnek verme sırasında ciddi güçlük yaşıyorum, ne yapmalıyım?

Lütfen bu konuda doktorunuzu uyarınız. Androloji laboratuvarı ile iletişime geçilerek size gerekli öneri ve yardım sağlanacaktır.

Biz Ankara dışında yaşıyoruz. Testlerimizi bulunduğumuz yerde yaptırabilir miyiz ?

İhtiyacınız olan tüm testlerin listesini detaylı olara önceki sayfalarda bulabilirsiniz. Lütfen eski testlerinizi ilk görüşmeye getiriniz ve bu testlerin bazılarının yıllık olarak tekrarlanması gerektiğini unutmayınız.

Benim ve eşimin yaptırmamız gereken ön testler nelerdir?

İhtiyacınız olan tüm testlerin listesini detaylı olara önceki sayfalarda bulabilirsiniz. Lütfen eski testlerinizi ilk görüşmeye getiriniz ve bu testlerin bazılarının yıllık olarak tekrarlanması gerektiğini unutmayınız.

Çetin Emeç Bulv. 1065. Cd. No: 2/A Öveçler / Ankara

Telefon

Telefon

(0312) 472 33 34

E-mail

E-mail

info@ankaratupbebek.com.tr

Randevu Formu

Randevu Formu

Online Randevu