Tüp Bebek Ne Kadar Sürede Tamamlanır?

Tüp Bebek Tedavisi 7 aşamada gerçekleşen ve yaklaşık 15-17 günlük aktif tedavi gerektiren bir süreçtir.

Tüp Bebek Tedavisinde Hazırlık Aşaması

Çiftlerle yapılan görüşmeyi, doktor muayenesini, bazı kan tetkiklerini ve hormonal incelemeleri, gerekirse histerosalpingografiyi (HSG), erkek için sperm analizi ve gerekli diğer testlerin yapılmasını ve tedavi portokolünün belirlenmesinden sonra, hemşire tarafından bilgilendirmeyi ve maliyet açıklamalarını içerir. Tüm testlerin genellikle IVF uygulaması başlamadan tamamlanması gerekir. Böylece önceden saptanabilecek bir problemin, IVF işlemini etkilemesi önlenebilecek ve çiftin bu konuda bilgilendirilmesi sağlanabilecektir.

Tüp Bebek Tedavisinde Yumurtaların Geliştirilmesi

Yumurtaların geliştirilmesi (kontrollü ovarian hiperstimülasyon); İlk tüp bebek uygulaması ilaçsız olarak doğal siklusta hastanın kendi geliştirdiği yumurta ile gerçekleştirilmiş olsa da bu uygulamada başarı şansının çok düşük olmasından dolayı, başarı şansını artırmak için yumurtalıkları daha fazla sayıda yumurta geliştirmeye sevk eden ilaçlar kullanılır. Yumurtalıkların ilaçlarla uyarılmasına yani stimülasyona genellikle adet kanamasının 2 ya da 3. günü başlanır. Tedaviye ortalama 7-10 gün süreyle devam edilir. Bu arada yumurtalıklardaki gelişen folliküler sık aralıklarla yapılan ultrasonografik ve hormonal incelemelerle (E2) takip edilir.Tüm bulguları değerlendiren doktor, yumurtaların toplanması için en uygun zamanı belirler. Yeterli büyüklüğe erişen folliküllerdeki yumurtaların olgunlaşması için HCG (human chorionic gonadotropin) adlı ilaç belirtilen saatte uygulanır ve bundan 34 – 36 saat sonrasında yumurta toplama işlemi yapılır.

Tüp Bebek Tedavisinde Yumurta Toplanması

Yumurtaların toplanması (OPU); Yumurta toplama işlemlerinin hemen hemen tamamı vajinal yoldan yapılan ultrasonografi yardımıyla (transvajinal ultrasonografi) gerçekleştirilir. Bu işlem genelde 10 dakikadan daha kısa sürer. Hastaların işlem sırasında rahatlaması ve ağrı duymaması  için çeşitli ilaçlar kullanılır.

Tüp Bebek tedavisinde Sperm ve Yumurta Hazırlığı

Yumurtaların toplandığı gün, döllenme işleminde kullanılmak üzere erkek eşin androloji laboratuvarına sperm örneği vermesi gereklidir. Laboratuvarda döllenme işleminde kullanılacak sperm örneği içindeki sperm hücreleri, çeşitli yöntemlerle ayrılırak seçilir. Sperm seçimi için mevcut çeşitli yöntemlerden sizin için en uygunu kullanılarak daha iyi hareket eden ve şekli normal olanlar seçilir.

Toplanan yumurtalar mikroskop altında değerlendirilir, her biri olgunluklarına göre derecelendirilir. Yumurtanın olgunluğu onun döllenebilme kapasitesini belirler. Yumurtalar toplandıktan ve hazırlandıktan sonra ve yine sperm hücreleri hazırlandıktan sonra IVF(tüp bebek) ya da ICSI (mikroenjeksiyon)  olmak üzere bu iki yöntemden biri ile dölleme işlemi gerçekleştirilir.

Döllenme ve Embriyo Gelişimi

Her iki yöntemde de yumurtalar, işlemlerden 16-20 saat sonra incelenerek döllenmenin meydana gelip gelmediği saptanır. Eğer döllenme oluşursa bu yumurtalara artık pre-embriyo ya da zigot denir. En az iki hücreli aşamaya geldiklerinde de embriyo adını alırlar.

Embriyo Transferi

Embriyo transferi; Embriyo transferi (ET), genellikle yumurta toplanmasından iki-üç gün sonra yapılır. Ancak sizin için daha uygun olacağı düşünülüyorsa embriyo transferiniz 5. – 6. güne kadar geciktirilebilir ve blastokist aşamasında transfer olarak adlandırılır. Transfer için normal gelişen embriyo / embriyolar seçilir. Ortalama 10 dakika kadar süren bir işlemdir. Transferden sonra 1 saat istirahat ederek evinize dönebilirsiniz.

Emriyo Transferi Sonrası ve Gebelik Testi

Yumurta toplama işleminden hemen bir gün sonra başladığınız progesteron ilacını (Progestan, Crinone, Progynex gibi) size tarif edildiği şekilde gebelik testine kadar kullanmanız gereken on iki günlük bir dönemdir. Bu dönemin sonunda kanda gebelik testi ile sonucunuz öğrenilir.

Çetin Emeç Bulv. 1065. Cd. No: 2/A Öveçler / Ankara

Telefon

Telefon

(0312) 472 33 34

E-mail

E-mail

info@ankaratupbebek.com.tr

Randevu Formu

Randevu Formu

Online Randevu