Yumurta Toplama İşlemi Sonrasında Yapılması Gerekenler

1.Yumurta toplama işlemi sonrasında nelere dikkat etmeliyim ?

Yumurta toplama işleminden sonra toplanan yumurta sayınız size bildirilecek ve nelere uymanız gerektiği size yazılı olarak iletilecektir. Yaklaşık 1 saatlik dinlenmeden sonra evinize dönebilirsiniz, o gün istirahat etmenizi öneririz. 24 saat süreyle spor, ağır iş, ağır yük kaldırma gibi aktivitelerde bulunmayınız, tehlikeli olabilecek aletler ve araba kullanmayınız. Kendinizi iyi hissediyorsanız ertesi gün işinize dönebilirsiniz. 1-2 gün süreyle adet ağrısına benzer bel ve kasık ağrısı, vaginal (hazneden) az miktarda lekelenme şeklinde kanama olabilir. Eğer ağrı şiddetli ve sürekli oluyorsa (apandisit, ülser ağrısı gibi), yada kanama miktarı daha fazla ise, bulantı, kusma başlarsa, 38 dereceyi geçen ateş olursa merkezimize haber veriniz. Istediğiniz zaman ılık banyo yapabilirsiniz. Sıcak banyodan kaçınmanızı öneririz. Yumurta toplama sonrasında kullanmanız gereken progesteron ve diğer ilaçlarınızı size tarif edildiği gibi kullanmanız gerekmektedir.

2-Yumurtalarımın kalitesi ve döllenme hakkında ne zaman bilgi alacağım ?

Yumurta toplama işleminden 1 gün sonra saat 11.00-14.00 arasında embryoloji laboratuvarında görevli embriyologlar sizi arayacak ve kaç yumurtanıza işlem yapıldığını ve döllenme olup olmadığını ve transfer işleminin ne zaman yapılacağını iletecektir. Bu nedenle bu saatler arasında bize verdiğiniz Ankara telefonunuzda ya da cep telefonunuzda bulunmanız gerekmektedir. Eğer bulunamıyorsanız belirtilen saatler arasında bizi arayınız.

3-Labaratuvarda sperm ve yumurtalar karışabilir mi? Nasıl emin olabilirim ?

İşlemler her hasta için ciddi kayıtlar tutularak, isimlendirilerek ve güvenlik tedbirleri alınarak yapılmaktadır. Bu konuda zaman zaman bazı haberler çıkmakla birlikte merkezler bu konudaki hertürlü güvenlik yükümlülüklerini almak zorundadır.

4-Embriyo transferi hangi gün yapılacak ve nelere dikkat etmeliyim?

Embriyo transferinizin ne zaman yapılacağı size önceden bildirilecektir. Transfer işlemine gelirken, eğer anestezi uygulanmasını gerektiren bir durum yoksa aç olmanıza gerek yoktur. Transfere gelirken duş alınız; parfüm, makyaj malzemesi kullanmayınız ve aksi söylenmedikçe transfere idrara sıkışık olarak geliniz. Tüm diğer ilaçlarınızı yanınızda getiriniz.

Çetin Emeç Bulv. 1065. Cd. No: 2/A Öveçler / Ankara

Telefon

Telefon

(0312) 472 33 34

E-mail

E-mail

info@ankaratupbebek.com.tr

Randevu Formu

Randevu Formu

Online Randevu