Yumurta Toplama İşlemi ve Sperm Verme Sırasında Yapılması Gerekenler

Tüp bebek tedavisine başlarken, Yumurta toplama işlemi ve sperm verme sırasında hastalarımızın bizlere yönelttiği sıkça sorulan soruları aşağıda sizin için sıraladık.

Önceden yapılan TESE’de sperm çıkmadı. Tekrar deneyebilir miyim?

Önceden TESE yapılmış bir erkekte sperm bulunamamışsa TESE işleminin tekrarlanıp tekrarlanmaması tartışmalıdır. Eğer usulüne uygun olarak yapılmış bir Mikro-TESE işlemi varsa ve önceki TESE işleminde sonradan patolojiye gönderilen örnekte sperm ya da öncü spermatid hücreleri görülmemişse tekrar TESE yapılmasın agerek yoktur. Ancak bu konularda bilgi yoksa ya da şüpheliyse tekrarlanabilir. Bu nedenle TESE raporunuzu mutlaka alınız ve örneğin patolojiye gitmesini isteyiniz.

TESE işlemlerinde sperm çıkmadığında ne yapılacak?

İşlem sırasında operasyon mikroskobu kullanılması (Mikro-TESE), TESE işlemini yapan hekimin deneyimi ve sabrı, yeterli sayıda parça alınması gibi faktörler sperm bulma olasılığını artırmaktadır. Ancak ne yazıkki TESE işlemlerinde sperm çıkmayabilir. Bu nedenle masraflarınızı artırmamak ve eşinizi gereksiz bir işleme maruz bırakmamak için TESE işlemi genellikle yumurta toplamından bir gün önce ya da aynı gün erken saatte yapılır. Bu durumda eşinizin kullandığı tüm ilaçlar kesilerek tedavinize son verilir.

Eşimin semen örneğini ne zaman vermesi gerekecek?

Yumurtaların toplanacağı gün eşinizden de semen örneği alınacaktır. Embriyolog size kesin zaman hakkında bilgi verecektir. Bu işlem sırasında kullanmanız için özel bir odamız mevcuttur. Eğer özel bir probleminiz varsa yumurta toplama işleminden önce embriyoloğa bilgi veriniz.

Hiç yumurta elde edilmediği olur mu?

Evet. Özellikle ultrasonografide yalnızca birkaç follikülün var olduğu durumlarda yumurta da elde edilemeyebilir. Bazen çatlamayı önleyen agonist ya da antagonist ilaçlara karşın erken yumurtlama olabilir ve yumurtalar karın boşluğun atıldığından yumurta alınamayabilir. Ya da çatlatma ilacınızı yaptırmamanız durumunda veya yapısal bari sorunların varlığında çok sayıda follikül olmasına karşın yumurta elde edilemeyebilir bu duruma Empty Follikül Sendromu (Boş follikül sendromu) adı verilir. Bu nedenle ilaçlarınızı çok dikkatli olarak ve size bildirilen saatlerde yaptırmanız ve unutmanız durumunda ekibi uyarmanız gerekir.

Toplanan tüm yumurtalar olgunmudur ve hepsi döllenir mi?

Hayır. Toplanan yumurtalar GV MI ve MII olarak 3 gruba ayrılır. Sadece MII yumurtalar olgundur ve ICSI yapılarak döllenmeye adaydır. ICSI sonrası ortalama döllenme oranı %65 olarak gerçekleşmektedir. Bazı çiftlerde daha yüksek oranda döllenme gerçekleşirken, nadiren de maalesef hiç döllenme olmamaktadır.

Her follikül bir yumurta içerir mi?

Hayır. Fakat, bazen eğer çok sayıda follikül mevcutsa tümünü doğru olarak saymak mümkün olamaz. Bu durumda ultrasonografide gördüğümüzden daha fazla ya da daha az yumurta elde edilebilir.

Yumurta toplama işlemi sonrasında kendimi nasıl hissedeceğim?

Anestezik ilaçlarının etkisi ile uyku halinden sık yakınılmaktadır. Karında rahatsızlık hissi olabilmektedir. Kendinizi yeterince iyi hissediyorsanız ertesi gün işinize dönebilirsiniz.

Yumurta toplama ağrılı bir işlem midir?

Anestezik ilaçlarının etkisi ile uyku halinden sık yakınılmaktadır. Karında rahatsızlık hissi olabilmektedir. Kendinizi yeterince iyi hissediyorsanız ertesi gün işinize dönebilirsiniz.

Yumurta toplama işlemi (OPU) ne kadar zaman alır?

Bu işlemin ne kadar süreceği yumurtalıklardaki follikül sayısı ile ilişkilidir. Fakat ortalama 10-15 dakika sürdüğü söylenebilir. İşlem öncesi hazırlıklar ve işlem sonrasındaki dinlenme periyodunu da gözeterek minimum 2 saatinizi bu işleme ayırmanızı öneririz.

Yumurta toplama işlemine gelirken nelere dikkat etmeliyim?

Anestezi alacağınız için en az 6-8 saat bir şey yiyip içmemiş olmanız ve işleme girmeden önce mesanenizi boşaltmanız gerkir.

Çetin Emeç Bulv. 1065. Cd. No: 2/A Öveçler / Ankara

Telefon

Telefon

(0312) 472 33 34

E-mail

E-mail

info@ankaratupbebek.com.tr

Randevu Formu

Randevu Formu

Online Randevu