Yumurtalık Kanseri

Home » Yumurtalık Kanseri

YUMURTALIK KANSERİ

Yumurtalık kanseri en fazla hangi yaşlarda görülür?

Yumurtalık kanserlerinin yaklaşık olarak %90’ını yumurtalığın dış yüzeyinden gelişen kanserler oluşturur. Bunlar en sık olarak 60-65 yaş grubunda görülmektedir. Yumurtalığın içindeki üreme hücreleri ve diğer hücrelerden gelişen kanserler ise daha erken yaşlarda, hatta çocukluk ve genç kızlık dönemlerinde görülürler.

Yumurtalık kanserinin belirtileri nelerdir?

Yumurtalık kanserinde, rahim ağzı kanseri ve ve rahim iç tabakası kanserinin aksine erken belirtiler çok çok azdır. Meydana gelen belirtilerin çoğu da genellikle ilk aşamada yumurtalık kanserini akla getiren belirtiler değildir. En sık olarak görülen belirtiler iştahsızlık, hazımsızlık, şişkinlik, karnın alt bölümünde hassasiyet, baskı hissi, ağrı, cinsel ilişkide ağrı, idrara sık çıkma ve kabızlıktır.

Hangi hastalar yumurtalık kanseri açısından riskli gruptadırlar?

  • Evlenmemiş kadınlar
  • Hiç doğum yapmamış veya az doğum yapmış kadınlar ile emzirmemiş kadınlar
  • Fazla miktarda hayvansal yağ, tam yağlı süt ve yüksek kalorili diyet alan kadınlar
  • Ailesinde meme, rahim iç zarı ve yumurtalık kanseri olan kadınlar

Uzun süreli olarak doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda yumurtalık kanseri daha az görülmektedir, yani doğum kontrol hapları koruyucu etkiye sahiptir.

Yumurtalık kanserinin erken teşhisi için neler yapılabilir?

Kadın kanserleri içinde erken teşhisi en zor olanı yumurtalık kanseridir. Yılda bir jinekolojik muayene ile birlikte vajinal yoldan yapılan ultrasonografi, bazı tümör belirleyici (örneğin CA 125) kan tetkikleri ile yumurtalık kanserinin erken yakalanması ihtimali artabilir.