Döllenme ve Embriyo Gelişimi

Home » Döllenme ve Embriyo Gelişimi

dollenme-embriyo-gelisimi

Döllenme ve Embriyo Gelişimi

Yumurtanın döllenebilmesi için, erkeğin cinsel ilişki sırasında kadının vajeninin üst bölgesine bıraktığı spermlerin, rahim ağzından salgılanan ve servikal mukus denilen sulu sümüksü akıntıya tutunarak rahim içerisine ulaşması gerekir. Sonrasında spermler, fallop tüplerinin içlerine doğru seyahatlerini sürdürürler. Bu seyahati spermlerin hızlı ileri doğru hareketleri sağlarken, rahim duvarı da işlerini kolaylaştıracak şekilde kasılma hareketleriyle spermlere destek olur. Bu seyahat, spermde yumurtayı dölleme işlemine hazırlayan yapısal değişikliklerinde oluşmasını da sağlar.

Sperm yumurta ile karşılaşınca, etrafındaki kabuğa tutunup bunu geçmek için çaba sarf eder. Bir sperm bunu başardığında, tetiklenen reaksiyon diğerlerinin girişini engeller. Kabuğu geçmeyi başaran spermin baş bölgesi yumurta kaynaşır ve erkek genetik bilgisi yumurtaya aktarılır. Döllenme böylece tamamlanmış olur.

Yumurta, yumurtlanma sonrası 12 saat boyunca döllenebilme kabiliyetine sahiptir. Sperm ise yumurtlama dönemindeki rahim ağzı salgısı içerisinde 48 – 72 saat ve hatta daha uzun süre boyunca canlılığını sürdürebilir.