Endometriozis

Home » Endometriozis

Endometriozis

Endometriozis ve karın zarı kaynaklı infertilite (peritoneal faktör) Periton, karın içindeki organları ve karın duvarını incecik bir zar tarzında örten dokudur. Bu dokuda oluşan hasarlar (operasyon sonrası, travma vb.), geçirilen iç organ enfeksiyonları ve endometriyozis, yapışıklıklara (adezyonlara) neden olabilir. Yapışıklıklar da yumurtaların kanallara ulaşmasını ya da kanal içinden rahime doğru ilerlemesini engelleyebilir. Bu konunun değerlendirilmesi ve tedavisinde laparoskopik girişimler kullanılır.

Üreme çağındaki kadınlarda oldukça sık karşılaşılan diğer bir hastalık olan endometriyozis rahim içini döşeyen dokunun (endometriyum) bilinmeyen sebeblerle başka bir bölgede (ör. yumurtalıklar, karın içi vb.) yerleşmesi halidir. Adet kanaması sırasında bu dokudan da kanama olduğundan şiddetli ağrı oluşabilir. Ayrıca bu kanamanın verdiği hasara bağlı olarak ortaya çıkan yapışıklıklar ve salgılanan bazı maddeler gebe kalmayı önleyebilir. Bu hastalık yumurtalıklarda koyu kahverengi renkli ve çikolata kisti (Endometrioma) olarak bilinen kistlerin oluşumuna da yol açmaktadır.

Endometriozis hastalığın yaygınlığına göre minimal ve hafif endometriyozis ve orta –şiddetli endometriozis olarak ikiye ayrılır. Minimal ve hafif endometriozis laparoskopik cerrahiden ve aşılamadan yarar görebilir ve bunkar başarısız kalırsa tüp bbek önerilir. Orta ve şiddtli endometrioziste cerrahinin ve aşılamanın etkinliği tartışmalı olup tüp bebek düşünülmesi gereken tedavi yaklaşımıdır.