Tüp Bebeğin Tarihçesi

DÜNYADA TÜP BEBEK UYGULAMALARININ TARİHÇESİ

Günümüzdeki modern tüp bebek tedavisinin kurucusu olan İngiliz bilim adamı Bob Edwards 1958 yılında farelerde gelişimsel genetik konsunda doktorasını yaptı ve arkadaşlarıyla birlikte Glasgow’da tavşan embriyolarında dünyanın ilk embriyonik kök hücrelerini üretti. 1965 öncesi dönemde İngilterede klinisyenlerle insan yumurtası  sağlanması konusundaki çabalarında başarısız kalınca 1965 yılında zorunlu olarak Amerika’ya giderek John Hopkins hastanesinde Johns’ların yanında 6 haftalık çalışma süresinde  biyopsi ile elde edilen yumurtalık  dokusu üzerinde çalışmak zorunda kaldı. Buradaki çalışmalarında biyopsi ile elde edilen insan oositlerinin in vitro ortamda (vücut dışında) olgunluklarını  tamamlamaları  için 37 saat gerektiğini belirledi.

1968 yılında Edwards Londradaki bir toplantıda laparoskopi konusunda deneyimli bir jinekolog olan Patrick Stepto ile tanıştı ve birlikte çalışma kararı aldılar. Edwards çalıştığı Cambridge’den laparoskopik olarak elde edilen ooitlere ulaşmak için Stepto’nun çalıştığı Oldham’a kadar olan  180 millik mesafeyi düzenli olarak gidip gelerek çalışmalarını sürdürdü. Daha sonra 1971’de ilk embriyo transferini gerçekleştirdiler. 1975 yılında Edwards ve Stepto ilk IVF gebeliğini elde ettiler ancak bu dış gebelikle  sonlandı. 1978 yılında, bir çok meslektaşlarının kendilerini  suçlamalarına ve 32 başarısız embriyo transferine karşın yılmadan sürdürdükleri çalışmalar 1978 yılında doğal siklus sonrasında ilk sağlıklı bebeğin-Louise Brown-doğumu ile sonuçlandı. Bu sonuç ilk kez 1978 yılında Lancet’te yayınlandı, ve 1979 yılında Londra’da Royal College of Obstetrician and Gynecologists toplantısında sunuldu.

Bu gelişmeleri daha sonra şimdi günlük hayatımızda tüp bebek tedavisinde kullandığımız bir çok yenilik izledi;

 • 1983      Embriyo dondurma çözme sonrası ilk doğum (Trounson).
 • 1984      Gamet Intrafallopian Transfer (GIFT)  sonrası ilk doğum (Asch).
 •  1986     ZIFT sonrası ilk doğum (Devroey) (15)
 • 1986      Oosit dondurma sonrası ilk gebelik (Chen).
 • 1988      Subzonal inseminasyon (SUZI) sonrası ilk gebelik (Ng).
 • 1990      PGD sonrası ilk gebelik  (Handyside).
 • 1992      İntrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) (Palermo) (23)

IVF başlıca tubal faktörün tedavisinde kullanılırken, ICSI bunu izleyerek günümüze kadar en başarılı teknik olarak dikkati çekti ve özellikle erkek infertilitesi ve açıklanamayan infertilite olgularında klasik IVF uygulamalarında görülen  fertilizasyon başarısızlığı için bir çözüm oldu. ICSI aynı zamanda motilite, morfoloji ve konsantrasyon olmak üzere üç temel sperm parametresinden bağımsız olarak başarılıydı.

 • 1994       Testicular (TESE)(Schoysman)  ve epididimal (MESA)  sperm kullanılarak (Silber) gebeliklerin elde edilmesi  (Trounson)
 • 1997      Blastokist transferi (Gardner)
 • 2001      Tek embriyo transferi (Vilska) (29)
 • 2004       Dondurulmuş over dokusundan elde edilen embriyonun implantasyonu ile ilk gebelik

Çetin Emeç Bulv. 1065. Cd. No: 2/A Öveçler / Ankara

Telefon

Telefon

(0312) 472 33 34

E-mail

E-mail

info@ankaratupbebek.com.tr

Randevu Formu

Randevu Formu

Online Randevu