Üreme Nasıl Gerçekleşir

Home » Üreme Nasıl Gerçekleşir

Üreme Nasıl Gerçekleşir

Üreme doğal yaşamın en önemli dürtülerinden birisidir. Hepimiz bir aile kurmak geleceğimize bizden geriye aktaracağımız bireyler yetiştirmek güdüsüne sahibiz. Bir yanıyla bu kadar basit tanımlanabilen üreme olgusu, bazen ne yazıkki çok zor ulaşılabilen bir rüyaya dönüşebilmektedir.

Üreme alanındaki zorlukları daha iyi algılayabilmek ve böyle bir çaba içine girmemiz gerektiğinde nelerle yüzleşebileceğimizi daha iyi anlamak için doğal insan üremesi hakkında daha fazla fikir sahibi olmamız gerekir.

İnsan üremesi; üreme için gerekli organlarımızın ve gamet hücreleri olarak adlandırdığımız kadın yumurta hücresi (oosit) ve erkek üreme hücrelerinin (sperm) üretimi için gerekli olgunluğa ulaşmamızla yani ergenlik dönemini tamamlamamızla başlar.

Bunun için bir sürü mekanizmanın harekete geçmesi gerekir. Öncelikle üreme organlarımızın normal gelişmiş olması, beynimizden çeşitli hormonların düzenli ve bir ritm içinde salgılanması, bunların yumurta ve sperm üretimini normal bir şekilde sağlaması, bu hücrelerin kadın vücudunda bir araya gelerek döllenmenin gerçekleşmesi ve döllenen yumurtanın embriyo adını verdiğimiz sağlıklı bir öncül bireye dönüşerek ana rahmine yerleşmesi ve normal gelişimini sürdürmesi gereklidir.