Uterin Faktör

Home » Uterin Faktör

Uterin Faktör

Rahim içinde bebeğin yerleşeceği alanın yapısını değiştiren anormallikler de sorunlardan biridir. Bunlar doğumsal anomaliler (rahmin yokluğu, septum, çift boynuz, çift rahim vs gibi) myom denilen ve uterusun kas yapısından köken alan iyi huylu tümörler, ya da rahmin iç yüzünden kaynaklanan polip ismi verilen et parçaları olabilir. Bunların tanısında ultrasonografi, sonohisterografi, HSG v eHisteroskopi gibi yöntemlerden yararlanılır.

Rahim filmi (HSG), rahim içini ve fallop kanallarını incelemek için kullanılan en temel yöntemdir. Adet bitiminden hemen sonraki dönemde yumurtlama olmadan uygulanmalıdır. Rahim ağzından verilen özel sıvı önce rahim içini doldurur ve sonra kanallara doğru ilerler. Bu sırada çekilen filmler ile normalden olan sapmalar saptanmaya çalışılır, bu oran infertil kadınlar arasında % 5’tir.

Histeroskopi ise rahim içinin optik cihazlarla incelenmesi işlemidir. Bu yöntem tek başına kullanılabileceği gibi HSG ile saptanan anormalliklerin cerrahi tedavisinde de kullanılır.